Groźne pułapki przy turystycznej ścieżce

Niebezpieczne potrzaski znaleźli strażnicy leśni z RDLP w Lublinie. Pułapki leżały niedaleko domków w okolicy Jeziora Białego, miejsca często odwiedzanego przez turystów.
27.01.2017 | Paweł Kurzyna, RDLP w Lublinie

Niebezpieczne potrzaski znaleźli strażnicy leśni z RDLP w Lublinie. Pułapki leżały niedaleko domków w okolicy Jeziora Białego, miejsca często odwiedzanego przez turystów.

Strażnicy leśni w okolicach jeziora natrafili na resztki nielegalnie pozyskanej zwierzyny oraz narzędzia kłusownicze. Sarna, z widocznymi śladami wycięcia mięsa od kości, znajdowała się przy drodze dojazdowej do domków letniskowych.  Na miejscu zabezpieczono także dwa potrzaski. Jeden z nich był zatrzaśnięty. W różnych miejscach widoczne były ślady krwi. Świadczą o tym, że w potrzask musiało wpaść jakieś zwierzę.  

Zobacz informację o lisie złapanym w pułapkę 
(Nadleśnictwo Świdnica)

Odnalezione ślady wskazują na to, że udało mu się uwolnić – relacjonują strażnicy leśni z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

To nie pierwszy ujawniony przypadek kłusownictwa, do którego użyto tak niebezpiecznych narzędzi, na tym terenie.


Arch. RDLP w Lublinie 


– Taki sposób kłusownictwa stanowi zagrożenie nie tylko dla zwierzyny, ale i dla ludzi. Zastawiony potrzask jest niebezpieczny dla przechodzących osób, gdyż ostre i silne szczęki potrzasku mogą połamać kości
– ostrzega Jerzy Reja, główny specjalista SL ds. Straży Leśnej RDLP w Lublinie.

Już podjęto działania zmierzające do wykrycia sprawców.

– Policjanci, we współpracy ze strażnikami leśnymi, prowadzą intensywne czynności dochodzeniowe, które mają na celu ujawnienie osób zamieszanych w ten proceder – mówi Jerzy Reja.

Kłusowników nie zraża groźba wysokich kar. Przypomnijmy, za kłusownictwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, grzywna do ponad 20 tys. zł i przepadek mienia wykorzystywanego do wykonywania czynu zabronionego (w tym również pojazdów mechanicznych). Wysokość kar za popełnienie tego czynu została określona w Prawie łowieckim (art.52-54) oraz Kodeksie karnym.