Festiwal z drewnem w roli głównej

Zaciekawić, bawić, ale i inspirować do poszukiwania odpowiedzi, to cele „Z drewna. Festiwalu doświadczeń". W Parku Miejskim w Sycowie odbyła się pierwsza edycja spotkań, których tematem numer jeden było drewno.
08.06.2017 | Rafał Śniegocki, rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu

Zaciekawić, bawić, ale i inspirować do poszukiwania odpowiedzi, to cele „Z drewna. Festiwalu doświadczeń". W Parku Miejskim w Sycowie odbyła się pierwsza edycja spotkań, których tematem numer jeden było drewno.

Przez kilka godzin leśnicy z RDLP w Poznaniu, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Rychtalskie" oraz pracownicy Wydziału Technologii Drewna z Uniwersytetu Przyrodniczego zachęcali do przyjrzenia się drewnu. Organizatorzy ukazywali różnorodność, funkcje gospodarcze, społeczne i ekologiczne tego surowca.

 Więcej o kampanii przygotowanej przez RDLP w Poznaniu

A wszystkich wystawców, pomimo różnorodności łączył wspólny mianownik - drewno. Festiwal, którego głównym celem jest promocja drewna i zrównoważonej gospodarki leśnej, był wspaniałą przygodą, podróżą w zaczarowany świat ekologicznego, odnawialnego surowca, i to zarówno dla uczestników jak i organizatorów.

Podczas pierwszej edycji festiwalu uczestnicy wyruszyli w podróż do przeszłości i poznali historię snycerstwa, wysłuchali opowieści o znaczeniu drewna w historii Słowian, a przy okazji wspólne dłubali tradycyjne łodzie jednopienne.

Porad na temat wyhodowania własnego drzewa udzielił ogrodnik. Wtedy też można było usłyszeć o rozmnażaniu roślin in vitro czy obejrzeć szczepy niektórych gatunków drzew.

O sekretach drewna, jego właściwościach, które sprawiają, że jest wyjątkowe, niepowtarzalne a przede wszystkim niezastąpione, i to pomimo postępującego rozwoju nowoczesnych technologii, opowiadali m.in. pracownicy poznańskiej uczelni. Wspólnie z edukatorami leśnymi prowadzili doświadczenia, ukazujące różnorodność cech i zastosowań drewna. Twarde lub elastyczne, wytrzymałe niczym stal, ale i miękkie, poddające się dłutu rzeźbiarza, izolujące od ciepła, ale i ogrzewające, każde drewno jest inne i każde doskonałe.

Przecierających oczy ze zdumienia słuchaczy fascynowały doświadczenia angażujące publiczność. Tajemnice fizyko-chemiczne drewna odkrywał dr Edward Roszyk. Niespodzianką Wydziału były również drewniane rowery, wykonane przez studentów. Drewniane, eleganckie  ramy przyciągały wzrok zwiedzających. Mało, kto mógł się oprzeć takim ekologicznym cudom, rodem z wystaw renomowanych producentów.

Trudno sobie wyobrazić świat bez drewna. Drewniane domy, meble które nas otaczają czy papier. Nie sposób wymienić jego wszystkich zastosowań, których naliczono ponad 30 tys.