Edukacyjnie po stronie natury

Dwa tysiące drzew posadzono podczas pikniku edukacyjnego na terenie Nadleśnictwa Siewierz (leśnictwo Koziegłówki). Akcję, która odbyła się 13 września, zorganizowała Grupa Żywiec – Zdrój S.A. we współpracy z nadleśnictwem.
16.09.2014 | Mariusz Kowalski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Siewierz

Dwa tysiące drzew posadzono podczas pikniku edukacyjnego na terenie Nadleśnictwa Siewierz (leśnictwo Koziegłówki). Akcję, która odbyła się 13 września, zorganizowała Grupa Żywiec – Zdrój S.A. we współpracy z nadleśnictwem.

Pracownicy LP uczyli uczestników akcji, jak prawidłowo posadzić drzewo w przygotowanej jamce, zasypać i udeptaćwokół niego grunt. Najwięcej trudności sprawiło utrzymanie „więźby”, czyli odpowiednich odległości między sadzonkami.

Mimo że teren, na którym sadzono drzewa nie był łatwy, to goście z entuzjazmem ciężko pracowali.  Do pracy przyłączył się także Fabrizio Gavelli, prezes firmy Danone – Żywiec Zdrój, który specjalnie na ten dzień przyleciał do Polski. Drzewa sadzili również Jacek Ślęczka, burmistrz gminy i miasta Koziegłowy oraz pracownicy urzędu.

- Co najmniej cztery pokolenia leśników muszą chronić posadzone drzewa i dbać o nie, by po 110 latach osiągnąć dorodny drzewostan. W przypadku buka, którego sadziliśmy jeszcze dłużej, bo 120 lat – mówili leśnicy.

Pracownicy nadleśnictwa uczestnikom sobotniego sadzenia wyjaśniali, że w życiu lasu czyha na niego dużo zagrożeń: szkodniki, pożary, susze, huragany, gradobicia i czasem też sam człowiek.    

W trakcie sadzenia pojawiało się mnóstwo pytań o pracę leśników. – Tłumaczyliśmy dlaczego buka sadzimy na żyznych siedliskach, a sosnę na ubogich. Dzieci pytały o znalezione grzyby i małe ropuszki. Pytaniom nie było końca – mówią.

Leśnicy wiedzę o przyrodzie i lesie przekazywali także podczas zabawy. Na stoisku przygotowali Leśne Koło Fortuny i zagadki przyrodnicze. Uczyli rozpoznawać drzewa i zwierzęta leśne. Po „kursie” najwytrwalsi mogli bawić się w trapera i „tropić" zwierzęta . Najmłodsi mogli zagrać na ogromnej planszy we „Wszędobyla leśnego”. Współorganizatorzy z grupy Żywiec zaangażowali do współpracy Fundację Ekologiczną „Arka”. Ich stoisko cieszyło się dużą popularnością. Można było się przekonać, ile prądu zużywają urządzenia domowe.

- Nie zdawałam sobie sprawy, ile energii czerpią  moje urządzenia w domu - mówi pani Sylwia z Rzeniszowa. - Bardzo ciekawie przedstawione zostały informacje o recyklingu, a moim dzieciom najbardziej podobało się własnoręczne zdobienie płóciennych toreb ekologiocznych.

Dodatkową atrakcją była strefa Strong Man, siłaczy zaprosili współorganizatorzy z Żywca. Zarówno panowie, jak i panie zmierzyli się z rozmaitymi konkurencjami przygotowanymi przez herkulesów.

Na zakończenie na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe koszulki z logo kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy” z datą sadzenia młodego lasu.