Już rozdzwoniły się dzwonki

Kwiaty te swoją popularność zawdzięczają nie tylko wyjątkowej urodzie, ale także walorom smakowym
08.06.2017 | Anna Jakimiuk, RDLP w Białymstoku

Kwiaty te swoją popularność zawdzięczają nie tylko wyjątkowej urodzie, ale także walorom smakowym

Dzwonki (Campanula), bo to o nich mowa, występują w aż 300 gatunkach. Te urokliwe kwiaty pochodzą z górskich rejonów Europy i basenu Morza Śródziemnego. W Tatrach dziko rośnie dzwonek alpejski (Campanula alpina), a na łąkach całego kraju często występuje dzwonek okrągłolistny (Campanula rotundifoli) oraz dzwonek szerokolistny (Campanula latifolia). W Polsce występuje także dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia), pokrzywolistny (Campanula trachelium), jednostronny (Campanula rapunculoides) oraz rozpierzchły (Campanula patula).

I właśnie tego ostatniego, dzwonka rozpierzchłego, można spotkać niemal na każdej łące śródleśnej, polanie, parku czy nawet pastwisku. Jest to gatunek światłolubny, a jego niebieskofioletowe kwiaty rozwijają się na końcach bocznych pędów. Otwierają się tylko w dzień przy pięknej pogodzie. Przywabione pszczoły i trzmiele wchodzą głęboko do wnętrza, by spijać znajdujący się tam nektar. Dzwonki zapylane są głównie przez pszczoły, jednak jeśli ich brakuje, to dochodzi do samozapylenia.

Co ciekawe, trzmiele i dzikie pszczoły nie tylko spijają nektar znajdujący się w dzwonku, ale też chętnie nocują w jego wnętrzu. W letni wieczór w kwiatach dzwonków można zobaczyć smacznie śpiące owady. Wprawdzie dzwonnej rozpierzchły jest delikatną rośliną, to czasami osiąga wysokość nawet 70 cm.

Roślina ma cienki korzeń, wzniesioną i rozgałęzioną łodygę, nieco szorstko owłosioną. Liście dolne są podłużne i łopatkowate, natomiast te łodygowe są krótsze i wąskie. Z zerwanego liścia wypływa sok mleczny. Ta polna roślina kwitnie od maja do sierpnia. Szeroko otwarte, niebieskie kwiaty zebrane są w luźny, rozgałęziony kwiatostan. Kwiaty są rozcięte na pięć równych części.

Dzwonki to jedne z najwdzięczniejszych kwiatów lata i do tego niewymagające, dlatego też często jest sadzony w przydomowych ogródkach. Zazwyczaj zadowalają się przeciętną, ogrodową ziemią. Dzwonki lubią miejsca słoneczne lub półcieniste, raczej wilgotne. Warto usuwać zwiędłe kwiaty. Wtedy roślina będzie dłużej pączkować i cieszyć oczy kolorem.

Sławę dzwonki zawdzięczają nie tylko urodzie, niektóre gatunki były popularnym przysmakiem. I tak jest do dnia dzisiejszego. Kucharze coraz częściej sięgają po liście dzwonka brzoskwiniolistnego, które można jeść ugotowane lub na surowo w sałatkach. W przypadku dzwonka jednostronnego, jadalne są także mięsiste białe korzenie. Na surowo w smaku przypominają rzodkiewkę.

Dzwonki posiadają również właściwości zdrowotne. Ich działanie wpływa kojąco na skórę, szczególnie dłoni i stóp. Kąpiele w naparze z płatków dzwonka poprawiają krążenie i działają uspokajająco. Natomiast maseczka z ich płatków dodaje blasku skórze. Tonik zrobiony z całych kwiatostanów doskonale zastąpi ten kupowany w sklepie.