Dzień Żubra wrócił w Bieszczady

W sobotę 12 sierpnia po trzech latach przerwy odbył się w Lutowiskach XIV Dzień Żubra – cykliczna impreza gromadząca miłośników bieszczadzkiej przyrody, organizowana wspólnie przez Gminę Lutowiska oraz nadleśnictwa wchodzące w skład LKP Lasy Bieszczadzkie.
17.08.2023 | Edward Marszałek, RDLP w Krośnie

W sobotę 12 sierpnia po trzech latach przerwy odbył się w Lutowiskach XIV Dzień Żubra – cykliczna impreza gromadząca miłośników bieszczadzkiej przyrody, organizowana wspólnie przez Gminę Lutowiska oraz nadleśnictwa wchodzące w skład LKP Lasy Bieszczadzkie.

Od świtu na strzelnicy myśliwskiej rozgrywano kolejne edycje zawodów stzreleckich: Bieszczadzki Turniej Strzelecki, Myśliwski Poker Strzelecki i zawody o tytuł Króla Dnia Żubra. Odbyły się też otwarte zawody w strzelaniu z broni pneumatycznej i w strzelaniu z łuku. Ten blok imprez tradycyjnie organizowało Koło Łowieckie „Gawra” w Lutowiskach.

Od rana też trwały zmagania bieszczadzkich drwali rywalizujących o prawo udziału w zawodach o randze regionalnej.

Na stadionie, przy udziale publiki, drwale rywalizowali w ścince słupów na dokładność, okrzesywaniu, złożonej przerzynce kłód, przerzynce na dokładność i przygotowaniu pilarki do pracy. W zawodach wzięło w nich udział 16 drwali, którzy na co dzień pracują w nadleśnictwach: Cisna, Baligród, Lutowiska i Stuposiany.

Najlepszym okazał się Grzegorz Gros, drugi był Ryszard Pietruś (obaj z Lutowisk), zaś trzeci Marcin Długi  z Cisnej. Wyniki tutaj.  Więcej szczegółów wkrótce na stronie Nadleśnictwa Lutowiska.

- Najważniejszy cel zawodów to propagowanie bezpieczeństwa pracy drwali, dlatego też regulamin preferuje zasady BHP, a nagrody dla uczestników to przede wszystkim elementy wyposażenia drwala: odzież ochronna, pilarki, sprzęt pomocniczy – zaznacza Janusz Karnat, sędzia główny zawodów.

Jeszcze przed południem w „Chacie pod Florianem” miłośnicy przyrody mogli wysłuchać prelekcji leśniczych z Baligrodu: Kazimierza Nóżki i Marcina Sceliny o przyrodniczych atrakcjach bieszczadzkich lasów, jak też opowieści Edwarda Marszałek o dawnych Sokolikach, wydanych ostatnio w formie książki „Sokoliki – ludzie bieszczadzkiego lasu”.

Na obiektach sportowych gminy trwał też kiermasz bieszczadzkich twórców, a wśród stoisk czynne były m.in. ekspozycje Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie” i Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Była leśna ścieżka sensoryczna i ekspozycja pokazująca stan pokrywy leśnej Bieszczadów w 1944 roku i jej przyrost w minionych dziesięcioleciach.

Można było wziąć udział w IX już edycji Zawodów Szachowych o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska. W konkursach przyrodniczo-edukacyjnych wzięło udział łącznie kilkaset osób.

W części oficjalnej wręczono statuetkę Bieszczadzkiego Żubra 2023 przyznaną przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. Tegorocznymi laureatami zostali: Marek Sokół, dyrektor GOK w Lutowiskach, Zbigniew Kopczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza i Mieczysław Hławiczka, lekarz weterynarii zasłużony dla ochrony żubra. Statuetki wręczyli członkowie zarządu Kapituły: Jan Mazur, Marek Bajda i Rafał Osiecki.

Wśród gości pojawiła się Magdalena Kapuścińska, zastępca dyrektora generalnego LP i patronujący wydarzeniu Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie.

Po części oficjalnej na scenie pojawiały się zespoły muzyczne. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna.

Patronat medialny nad imprezą sprawowała TVP Rzeszów, która przeprowadziła kilka relacji na żywo z imprezy, jak również Polskie Radio Rzeszów, które swą wakacyjną audycję Radio Biwak prowadziło tego dnia z Lutowisk. Patronat przyjęły też: Nowiny, www.nowiny24.pl, Echa Leśne, Głos Lasu, Las Polski, Drwal, Gazeta Bieszczadzka.

Patronat honorowy: Wojewoda  Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Dyrektor Regionalnej  Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.