Domowa edukacja z Lasami Państwowymi

Aż do 13 kwietnia szkoły i przedszkola w całej Polsce pozostaną zamknięte. Podpowiadamy rodzicom, a także dzieciom i nauczycielom, co zrobić, aby uatrakcyjnić ten czas.
23.03.2020

Aż do 13 kwietnia szkoły i przedszkola w całej Polsce pozostaną zamknięte. Podpowiadamy rodzicom, a także dzieciom i nauczycielom, co zrobić, aby uatrakcyjnić ten czas.

Jedną z najnowszych propozycji udostępniła krośnieńska dyrekcja Lasów Państwowych na swoim profilu oraz kanale YouTube.

„Weź lekcję z lasu" – to propozycja, którą kierujemy do uczniów i nauczycieli pozbawionych w tej chwili możliwości wyjścia w teren. Wierzymy, że to wirtualne spotkanie z lasem pomoże przetrwać trudny czas, a jednocześnie zachęci w przyszłości do jego odwiedzenia i odkrywania tajemnic przyrody” – tak zachęcają leśnicy do swoich terenowych lekcji online. W pierwszym odcinku Edward Marszałek, prowadzący, a na co dzień rzecznik prasowy krośnieńskiej dyrekcji LP, opowie o krzewach rosnących w Polsce. W drugiej części serii będzie można wysłuchać o drzewach podkarpackich lasów.

 

O projekcie ochrony rybołowa prowadzonym przez LP

 

To nie wszystko, z czego w ramach wirtualnych lekcji mogą skorzystać uczniowie, a także nauczyciele. 

Już w ubiegłym tygodniu ruszyła transmisja z gniazda rybołowów. W tym roku można obserwować rybołowy z Puszczy Barlineckiej. Od kilku dni w gnieździe jest już samiec, w oczekiwaniu na swoją partnerkę porządkuje gniazdo.

Zawsze warto także posłuchać podcastu „Między drzewami”. W tym odcinku Paulina i Szymon opowiedzą, o zostaniu leśnikiem. To już jest piąty odcinek podcastu prowadzonego przez leśników z różnych nadleśnictw.Szczególnie teraz warto pamiętać, że na kanale YouTube Lasów Państwowych są dostępne odcinki serii „Oblicza Lasów”.

W ostatnim odcinku, tej lubianej przez widzów serii, Zdobek zaprosił na wirtualny spacer po tamtejszych lasach. Już wkrótce będzie można obejrzeć kolejne części wirtualnych spacerów.

Warto pamiętać, że Lasy Państwowe mają również bardzo dużo publikacji, które zainteresują zarówno dzieci, jak i ich opiekunów. Po co warto sięgnąć?

Jedną z ulubionych serii jest z „Lasem przez cały rok”, w poszczególnych częściach opisano, co dzieje się o danej porze w lesie. Oprócz opisów są także krzyżówki i pomysły na zabawy, podczas których trzeba będzie wykazać się swoją przyrodniczą wiedzą. To jest propozycja dla młodszych dzieci, natomiast młodzież oraz ich nauczyciele mogą sięgnąć po zeszyty ćwiczeń z serii „Leśne obserwacje i eksperymenty” bądź „Poznać i zrozumieć las”.

To nie wszystko. W zakładce z e-bookami są dostępne publikacje Lasów, np. „Krzewmy krzewy” czy z „Pamiętnika skrzydlatych myśli”.

Zawsze także warto się nadrobić zaległości „Ech Leśnych”, czyli kwartalnika, w którym są artykuły dotyczące zachodzących w lesie zmian czy zwierząt zamieszkujących polskie lasy. Oprócz tego w każdym numerze można znaleźć sporą porcję leśnych ciekawostek.

I najważniejsze, że każda z tych propozycji jest bezpłatna! Leśnicy i Lasy Państwowe zapraszają do skorzystania z tej edukacyjnej oferty.