Darli drewno zgodnie z zasadami

Pierwsze takie warsztaty w Polsce. W olsztyńskim Nadleśnictwie Spychowo zorganizowano „Warsztaty Rwanego Drewna”. Trzydniowe warsztaty były pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce.
29.09.2020 | Adam Gełdon, Nadleśnictwo Spychowo

Pierwsze takie warsztaty w Polsce. W olsztyńskim Nadleśnictwie Spychowo zorganizowano „Warsztaty Rwanego Drewna”. Trzydniowe warsztaty były pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce.

Pomysł narodził się podczas innego wyjątkowego wydarzenia organizowanego przez spychowskich leśników- Święta Mazurskiej Dłubanki. Okazało się, że nawet osoby pasjonujące się rekonstrukcją historyczną umiejętność wytworzenia desek metodą darcia jest już praktycznie nieznana.

Również grupy rekonstrukcyjne z innych krajów nie potrafią wytworzyć desek bez użycia pił i współczesnych maszyn. A przecież od setek lat, kiedy nie było tartaków i pił mechanicznych, nasi przodkowie produkowali deski metodą rozrywania pnia drzewa, byłoby szkoda, aby ta umiejętność została całkowicie zapomniana.

Obecnie, wykonanie pojedynczej deski w tartaku zajmuje dosłownie kilka minut, a w dawnych czasach kosztowało to wiele godzin pracy i wysiłku. Darta deska posiada o wiele lepszą wytrzymałość i elastyczność, ponieważ słoje drewna na przekroju stycznym (poprowadzony równolegle do podłużnej osi pnia) nie są rozrywane przez ostrza piły.

Dlatego Nadleśnictwo Spychowo wraz z grupą rekonstrukcji historycznej „Pancerna X- drużyna konna” postanowiło zorganizować warsztaty, by przybliżyć technikę rozłupywania pni drzew drewnianymi klinami. Uzyskane deski mogą być wykorzystane do przedmiotów codziennego użytku, np. stołów, siedzisk czy skrzyń.

Okazało się, że nie jest to prosta sprawa, o czym przekonali się uczestnicy warsztatów i wszyscy odwiedzający, którzy spróbowali swoich sił z dębowymi młotami w rękach. Trzeba było umiejętnie dobierać kliny i powbijać je w odpowiednie miejsca i we właściwej kolejności, aby drewno rwało się w pożądanym kierunku. Do dyspozycji uczestników były kłody różnych gatunków drzew - olszy, sosny, topoli czy buku, aby sprawdzić, jakie drewno jest do tego celu najlepsze.

Warsztaty te pokazały również, jakim niezastąpionym i uniwersalnym surowcem, o niezwykłych właściwościach mechanicznych jest drewno, od którego od zawsze zależało życie i rozwój człowieka. Mamy nadzieję, że „Warsztaty Rwanego Drewna” na stałe wpiszą się w kalendarz wydarzeń Nadleśnictwa Spychowo i uda się kultywować dawne rzemiosła związane z wykorzystaniem drewna w życiu człowieka.