Dąb Józef czeka na głosy

Już trwa głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2017. Polskim kandydatem jest zwycięzca krajowej edycji konkursu Drzewo Roku, dąb Józef z Wiśniowej.
06.02.2017

Już trwa głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2017. Polskim kandydatem jest zwycięzca krajowej edycji konkursu Drzewo Roku, dąb Józef z Wiśniowej.

Europejskie Drzewo Roku jest wybierane spośród drzew z 16 krajów, a plebiscyt wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów. 

Józef, który rośnie na terenie Nadleśnictwa Strzyżów (RDLP w Krośnie)  to prawdziwy staruszek, ma już 650 lat. Z pomiarów wynika, że ma w obwodzie 675 cm i 30 metrów wysokości.  

Dąb Józef posiada także niezwykłą historię. Ostatnimi właścicielami posiadłości był ród Mycielskich, a nazwa „Józef" wzięła się od przyjaciela rodziny – Józefa Mehoffera, malarza, grafika, projektanta, scenografa i rysownika okresu Młodej Polski. 

Głosuj na Europejskie Drzewo Roku

Artysta uwiecznił drzewo na szkicu, który później został umieszczony na banknocie w latach trzydziestych XX w. Na pamiątkę tego wydarzenia dąb został nazwany jego imieniem.  
Według mieszkańców miejscowości Wiśniowa podczas II wojny światowej ukrywała się w nim żydowska rodzina. Obecnie drzewo pełni funkcje przyrodnicze, turystyczne i kulturowe.

W poprzednim konkursie Polskę reprezentował 1000-letni dąb Bolko z Nadleśnictwa Chełm (RDLP w Lublinie).

Podczas tegorocznej edycji Drzewa Roku z polskim dębem konkurować będzie 15 drzew:  lipa w miejscowości Masseman z Belgii, dąb bezszypułkowy przy kościele Nasalevtsi - strażnik wsi i jej mieszkańców z Bułgarii, lipa w Lipce z z Czech, sykomora z Anglii, dąb Russaka z Estonii, drzewo deszczowe z parku Céron z Francji,  buk pnący w Hoppenrade z Niemiec, najpiękniejszy platan na placu Jászai Mari z Węgier, drzewa Hugha O Flaherty z Irlandii, dąb Stelmužė z Litwy, dąb wiecznie zielony z Irlandii Północnej, drzewo Ding Dong ze Szkocji, Sosna Aprisquillo z Hiszpanii, platan z Budatina ze Słowacji, dąb Brimmons z Walii.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku zwraca uwagę na ciekawe drzewa w Europie, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. Głosowanie trwa do 28 lutego; w ostatnim tygodniu (od 22 do 28 lutego) głosowanie jest tajne,  co oznacza, że na stronie internetowej nie można znaleźć aktualnej liczby głosów. Wyniki zostaną ogłoszone podczas Ceremonii Rozdania Nagród 21 marca w Brukseli.