Budowali domki dla zapylaczy

W niedzielę, 27 sierpnia na placu Zamkowy w Warszawie odbyła się X edycja Pikniku z Klimatem pod hasłem „Każda podróż może być klimatyczna”.
06.09.2017 | Krystian Wojtarowicz

W niedzielę, 27 sierpnia na placu Zamkowy w Warszawie odbyła się X edycja Pikniku z Klimatem pod hasłem „Każda podróż może być klimatyczna”.

Tematem przewodnim był niskoemisyjny transport i jego rola w walce ze zmianami klimatu. Imprezę poprowadził Jarosław Kret.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja we współpracy z Lasami Państwowymi - jak co roku - zaprosili na stoisko „Od deski do deski”, gdzie każdy mógł zbudować domek dla owadów zapylających i dowiedzieć się o zagrożeniach z jakimi się spotykają. Jednym z nich jest właśnie zanieczyszczenie powietrza.

- Warsztaty polegają na budowie małych olchowych domków dla owadów zapylających – wyjaśniał Jarosław Kasprzyk, członek Klubu Gaja, leśnik z wykształcenia, tu w roli edukatora. W zależności od wypełnienia, domek mogą zasiedlić pszczoły murarki, lepiarki, nożycówki, biedronki, czy złotooki. - Przypominamy - dodawał edukator - żeby to wypełnienie było jak najbardziej różnorodne, żeby różne gatunki owadów, które żyją w ogrodach na działkach, koło domu miały schronienie.
Jarosław Kasprzyk zwracał też uwagą, że wspieranie owadów zapylających jest ważne dlatego, że mają one coraz mniej miejsc do zimowania i do rozrodu.

- Zainteresowanie piknikiem jest ogromne dlatego, że jest konkret - mówił prezes Klubu Gaja Jacek Bożek. - Każdy może wziąć młotek do ręki i coś zrobić, a edukatorzy przy okazji wytłumaczą dlaczego używamy takiego, a nie inne drewna, dlaczego wkładamy dla jednego zapylacza szyszkę, a dla innych słomę czy trzcinę.

Lasy Państwowe są partnerem strategicznym programu Święto Drzewa, w ramach którego Klub Gaja realizuje warsztaty „Od deski do deski”. - Nie wyobrażam sobie jakby wyglądał ten program bez naszej współpracy - mówił Jacek Bożek.

Piknik z Klimatem organizowany jest w ramach projektu „Partnerstwo dla Klimatu” (został zapoczątkowany w 2008 r., jako platforma współpracy i wspierania wydarzeń towarzyszących XIV Konferencji Klimatycznej COP14 w Poznaniu). W imprezie uczestniczą partnerzy, którzy działają w ramach „Partnerstwa dla Klimatu”. Od wielu lat Piknik jest okazją, żeby w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat środowiska i przyczyniać się do ochrony klimatu.

„Lasy Państwowe. Zapraszamy” pod takim hasłem Lasy Państwowe przypominają, że lasy w Polsce są otwarte i dostępne dla wszystkich.