„Wolność jest w naturze” - pierwsza ścieżka otwarta

Blisko dwieście osób wzięło udział w sobotę w czterech biegach, które odbyły się podczas otwarcia ścieżki biegowej w Nadleśnictwie Chojnów. Zainaugurowali w ten sposób akcję „Wolność jest w naturze”.
15.09.2014 | Sergiusz Sachno, CILP

Blisko dwieście osób wzięło udział w sobotę w czterech biegach, które odbyły się podczas otwarcia ścieżki biegowej w Nadleśnictwie Chojnów. Zainaugurowali w ten sposób akcję „Wolność jest w naturze”.

Jako pierwsze na starcie na polanie Zimne Doły pojawiły się dzieci do siódmego roku życia. Pokonać musiały jedną pętlę długości około stu metrów. Dzieci powyżej siedmiu lat zmierzyły się z kolei z dystansem dwa razy dłuższym.

Bieg główny odbył się na dystansie 6600 metrów. Przed startem rozgrzewkę poprowadziła Emilia Ankiewicz, wicemistrzyni Polski w biegu na 400 metrów przez płotki. W biegu wzięli udział m.in. zawodnicy grup Warszawiaky i Entre.pl Team, zastępca dyrektora generalnego LP Wiesław Krzewina czy leśnicy zrzeszeni w Klubie Biegających Leśników. Zawodników wystartował minister środowiska Maciej Grabowski, który chwilę później sam wziął udział w rywalizacji na 3000 metrów.

Obie trasy kluczyły po Lesie Chojnowskim, na przemian przez starodrzewy sosnowe i młodniki. W biegu na dłuższym dystansie zwyciężył Jakub Pudełko z Entre.pl Team, na krótszym - Piotr Tokarski z Krępy.

Wszyscy uczestnicy biegów dostali drewniane medale, mogli zabrać ze sobą także przygotowane przez leśników sadzonki. Zwycięzcy otrzymali puchary i pełne kosze piknikowe z rąk ministra Grabowskiego, dyrektora generalnego LP Adama Wasiaka, dyrektora Krzewiny, Małgorzaty Skuchy, prezes Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Katarzyny Sobierajskiej, wiceminister stportu i turystyki. Przy okazji przypomniała ona o kampanii „Stop zwolnieniom z wf-u”, mającej m.in. pomóc w walce z plagą zwolnień z zajęć sportowych w szkołach. Coraz szersze otwarcie lasów dla rekreacji i sportu może być dla niej świetnym wsparciem.

W tym samym czasie na polanie trwał rodzinny piknik. Instruktorzy z firmy Żółty Melon uczyli, jak należy przeprowadzać resuscytację. Leśnicy umożliwili wcielenie się drwala i sprawdzenie, jak piłuje się i rąbie drewno. Dzieci wbijając gwoździe w pnie mogły przekonać się o różnicy w twardości drewna w zależności od jego gatunku. Edukatorzy zachęcali dzieci m.in. do zabawy leśnymi układankami czy poznania różnych zastosowań drewna. Uczestnicy pikniku mogli tez popróbować przetworów z darów lasu.

„Wolność jest naturze” to podjęta przez Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe, w 25. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności, inicjatywa wytyczenia 25 ścieżek biegowych. Ścieżki zaczynają się i kończą przy parkingach leśnych i miejscach postoju pojazdów. Doskonale nadają się do spacerów, joggingu, jazdy na biegówkach czy nordic walkingu.

Sobotnie otwarcie pierwszej ścieżki zorganizowało Centrum Informacyjne Lasów Państwowych przy wsparciu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, Nadleśnictwa Chojnów oraz fundacji Wychowanie przez Sport.