„Bieg Tropem Wilczym” w Puszczy Kozienickiej

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w Biegu „Tropem Wilczym” w Jedlni-Letnisku na terenie Puszczy Kozienickiej upamiętniającym Pamięć Żołnierzy Wyklętych. 26 lutego w całej Polsce śladem „Wilków” pobiegło aż 60 tys. biegaczy.
27.02.2017 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w Biegu „Tropem Wilczym” w Jedlni-Letnisku na terenie Puszczy Kozienickiej upamiętniającym Pamięć Żołnierzy Wyklętych. 26 lutego w całej Polsce śladem „Wilków” pobiegło aż 60 tys. biegaczy.

Na starcie biegu w Puszczy Kozienickiej stanęło łącznie ok. 80 osób w różnym wieku, w tym wielu harcerzy. Organizatorzy przygotowali trasę w dwóch wariantach.
Bieg o dystansie 1963 m zlokalizowano na deptaku przy zalewie w Siczkach. Drugą trasę o długości 5 km wyznaczono m.in. przez lasy okalające zalew, w tym przez ścieżkę edukacyjną „Jedlnia" na terenie Nadleśnictwa Radom.

Już po raz drugi bieg w Jedlni-Letnisku został zorganizowany przez Jedleński Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchów „Niezłomni" (ZHR).

Nazwa biegu „Tropem Wilczym” nawiązuje do  wiersza „Wilki” Zbigniewa Herberta, dedykowanego Żołnierzom Wyklętym walczącym o wolną Polskę.

 - Chcemy, aby bieg miał symboliczny charakter, łączy on osoby zainteresowane aktywnością fizyczną oraz całe rodziny, dużo dzieci i wielu harcerzy – powiedziała Beata Nachyła z Jedleńskiego Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchów „Niezłomni".

Każdy z uczestników biegł w koszulce z wizerunkiem wybranego bohatera. Wszyscy uczestnicy sportowych zmagań otrzymali pamiątkowe medale.
Natomiast wystawę tematyczną przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Iłży.

Biegi Żołnierzy Wyklętych odbyły się równocześnie w innych częściach radomskiej dyrekcji LP, wzięli w nich udział także leśnicy.

26 lutego aż 60 tys. biegaczy w ponad 200 miejscach w całej Polsce pobiegło na dystansie 1963 m śladem „Wilków”. Dystans ten upamiętnia rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. Lalek. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” to inicjatywa organizowana od 2013 r.  przez grupę pasjonatów i działaczy społecznych m.in. Fundację Wolność i Demokracja. Od 2015 r. impreza ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Wkrótce, 1 marca w uroczystościach z okazji obchodzonego od 2011 r.  Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Radomiu wezmą udział leśnicy, a po uroczystościach w siedzibie RDLP w Radomiu zaplanowano pokaz filmu „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”. Ojciec Inki – Wacław Siedzik był leśnikiem.