Zarządzenie nr 59/2009

02.04.2012
Na podstawie art. 33, pkt 1 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity – Dz. U. z 2005 r., nr 45, poz. 435, z późniejszymi zmianami) oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, nadanego zarządzeniem nr 50 ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z 18 maja 1994 r., zarządzam, co następuje.

§ 1

Wprowadza się do stosowania w Lasach Państwowych:

1. Zasady przyjmowania absolwentów szkół średnich i wyższych na staż, jego przebiegu i zaliczenia.

2. Zasady postępowania przy wyłanianiu spośród absolwentów
z ukończonym stażem kandydatów do pracy w Lasach Państwowych.

§ 2

Przepisy zarządzenia w zakresie przyjmowania na staż nie dotyczą absolwentów szkół leśnych, zatrudnianych przez powiatowe urzędy pracy w ramach lokalnych lub rządowych programów aktywizacji zawodowej i kierowanych na staż do jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.

§ 3

Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:

a) absolwencie – należy przez to rozumieć osobę, która w okresie 24 miesięcy od dnia określonego w świadectwie ukończenia szkoły lub zaświadczeniu o ukończeniu studiów podejmuje pracę w leśnictwie, z wyłączeniem okresów zwłoki w podjęciu zatrudnienia spowodowanych: obowiązkiem odbycia służby wojskowej, korzystaniem z urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego oraz długotrwałą chorobą – w rozumieniu przepisu § 1, pkt 6 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe z 28 stycznia 1998 r., z późniejszymi zmianami;

b) kandydacie do pracy w Lasach Państwowych – należy przez to rozumieć osobę, która ukończyła staż z wynikiem pozytywnym i złożyła wniosek o przystąpienie do egzaminu w terminie nieprzekraczającym 1 roku od daty wydania świadectwa ukończenia stażu;

c) jednostce organizacyjnej – należy przez to rozumieć podstawową jednostkę organizacyjną Lasów Państwowych właściwą do odbywania stażu, tj. nadleśnictwo, z zastrzeżeniem postanowień § 9.

I . Zasady przyjmowania absolwentów szkół średnich i wyższych na staż, jego przebiegu i zaliczenia

§ 4

1. Absolwenci szkół średnich i wyższych, w celu odbycia stażu,
są zatrudniani w jednostkach organizacyjnych na czas określony na stanowisku stażysty – przy uwzględnieniu przez kierownika jednostki bieżącej i przewidywanej sytuacji ekonomicznej tej jednostki.

2. Staż w Lasach Państwowych trwa 12 miesięcy, z zastrzeżeniem § 4, pkt 3 i § 9.

3. W przypadku wzorowego przebiegu stażu, odbywanego wyłącznie w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, kierownik jednostki ma prawo skrócenia stażu do 9 miesięcy.

4. W celu przyjęcia na staż absolwenci składają do wybranej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych następujące dokumenty:

a) absolwenci średnich szkół leśnych i innych średnich szkół zawodowych – podanie o przyjęcie na staż, kopię świadectwa ukończenia szkoły średniej lub kopię świadectwa maturalnego oraz uwierzytelnioną kserokopię dyplomu potwierdzającego uzyskanie tytułu zawodowego;

b) absolwenci szkół wyższych – podanie o przyjęcie na staż, odpis dyplomu ukończenia studiów lub zaświadczenie o ich ukończeniu oraz zaświadczenie o średniej ocenie uzyskanej w okresie całego toku studiów.

5. Regionalne dyrekcje Lasów Państwowych proponują absolwentom odbycie stażu w nadzorowanych jednostkach organizacyjnych, po uprzednim uzgodnieniu z kierownikami tych jednostek.

6. Przyjmuje się, że liczba absolwentów przyjmowana na odbycie stażu powinna wynosić średnio po dwie osoby rocznie na nadleśnictwo zgrupowane w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. W przypadku zgłoszenia się liczby absolwentów, przekraczającej tę normę, o przyjęciu na staż decyduje średnia ocena uzyskana w toku studiów oraz ocena na dyplomie lub średnia ocen ze świadectwa maturalnego.

7. Dyrektor generalny Lasów Państwowych i dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych mogą zatrudniać absolwentów na okres stażu odpowiednio w biurze Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz biurach regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w przypadkach uzasadnionych potrzeb kadrowych. W tych przypadkach staż i jego zaliczenie odbywa się na zasadach określonych przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych lub dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

§ 5

1. Staż przebiega według ramowych programów, stanowiących załączniki nr l i nr 2 do niniejszego zarządzenia.

2. Programy stażu dla stażystów – absolwentów szkół innych
niż leśne – ustala kierownik jednostki, w którym stażysta jest zatrudniony.

§ 6

1. Kierownik jednostki zatrudniającej stażystę wyznacza opiekuna stażysty (stażystów), który jest odpowiedzialny za przebieg
i realizację programu stażu.

2. Opiekun stażu winien zajmować stanowisko nie niższe niż leśniczy i legitymować się wykształceniem:

– co najmniej średnim, jeżeli sprawuje opiekę nad stażystami, absolwentami szkół średnich,

– wyższym, jeżeli sprawuje opiekę nad stażystami, absolwentami szkół wyższych.

3. Opiekun stażysty (stażystów) otrzymuje, za zgodą dyrektora regionalnej dyrekcji LP, miesięcznie dodatkowe wynagrodzenie za nadzór nad przebiegiem stażu, w wysokości do 15% stawki wyjściowej obowiązującej dla pracowników Służby Leśnej za pierwszego stażystę
oraz do 5% tej stawki za każdego kolejnego stażystę.

§ 7

Przebieg stażu jest rejestrowany w „Dzienniku przebiegu stażu”, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia. „Dziennik przebiegu stażu” jest przechowywany w jednostce, w której stażysta odbywał staż.

§ 8

1. Warunkiem ukończenia stażu jest pozytywny wynik egzaminu, będącego sprawdzeniem umiejętności i wiedzy nabytej w czasie stażu. Egzamin przeprowadza się w ciągu ostatnich dwóch tygodni okresu stażu.

2. Egzamin, o którym mowa w punkcie 1, przeprowadza komisja powoływana przez kierownika jednostki, w której stażysta odbywa staż, w składzie:

a) zastępca nadleśniczego, jako przewodniczący komisji;

b) dwóch do czterech członków, w tym: opiekun stażysty
oraz leśniczowie i/lub inni wyznaczeni pracownicy jednostki organizacyjnej LP.

3. Zadaniem komisji jest przeprowadzenie egzaminu oraz sporządzenie protokołu z jego przebiegu, zawierającego wnioski o zaliczenie lub niezaliczenie stażu.

4. W przypadku pozytywnego wyniku egzaminu stażysta otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu stażu, zawierające syntetyczną ocenę w skali od 1 do 10, na którą składa się ocena przebiegu stażu oraz ocena wiedzy i kompetencji zawodowych stażysty, w której „10” oznacza ocenę najwyższą. Wzór zaświadczenia stanowi załącznik nr 4 do zarządzenia.

5. W przypadku braku dostatecznego zaangażowania stażysty
w realizację programu stażu i/lub wykazania zbyt niskiego poziomu wiedzy oraz nabytych kompetencji w okresie stażu, komisja składa wniosek o niezaliczenie stażu absolwentowi.

6. Stażyście przysługuje odwołanie od negatywnego wyniku egzaminu w terminie do 7 dni od dnia jego przeprowadzenia, do kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych wyższego szczebla, który może odwołanie odrzucić lub zarządzić powtórny egzamin sprawdzający przed powołaną przez siebie komisją odwoławczą w składzie ustalonym przez siebie.

7. Egzamin sprawdzający przeprowadza się w terminie nie późniejszym niż 1 miesiąc od daty wpływu odwołania stażysty.

8. Wynik egzaminu sprawdzającego jest ostateczny.

§ 9

1. W drodze indywidualnej decyzji dyrektor generalny Lasów Państwowych może zaliczyć na poczet stażu w Lasach Państwowych okres zatrudnienia absolwenta w podmiotach i instytucjach, w tym zagranicznych, związanych z leśnictwem i/lub prowadzących działalność w zakresie gospodarki leśnej i leśnictwa, w tym: parkach narodowych, instytucjach naukowych działających w zakresie leśnictwa, Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Biurze Nasiennictwa Leśnego, szkołach leśnych, zakładach usług leśnych, komórkach ds. leśnictwa
w organach samorządu terytorialnego.

2. W celu zaliczenia na poczet stażu okresu zatrudnienia, o którym mowa w punkcie 1, absolwent składa do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, w czasie trwania tego zatrudnienia lub w okresie nieprzekraczającym trzech miesięcy od daty zakończenia tego zatrudnienia, następujące dokumenty:

– podanie o zaliczenie okresu zatrudnienia na poczet stażu w drodze indywidualnej decyzji,

– zaświadczenie instytucji, w której absolwent był zatrudniony, zawierające szczegółowe informacje na temat zadań i czynności, jakie absolwent wykonywał w okresie zatrudnienia (w przypadku zatrudnienia w instytucji zagranicznej zaświadczenie to winno być przetłumaczone na język polski).

3. Zaliczenie, o którym mowa w punkcie 1, odbywa się na podstawie oceny stopnia zgodności realizowanych zadań w okresie zatrudnienia z ramowym programem stażu dla absolwentów wyższych lub średnich szkół leśnych i zostaje potwierdzone pisemnym zaświadczeniem.

4. Na poczet stażu w Lasach Państwowych zalicza się z okresu zatrudnienia, o którym mowa w punkcie 1, nie więcej niż 9 miesięcy.

5. Absolwenci, którym został zaliczony okres zatrudnienia, o którym mowa w punkcie 1, zobowiązani są do odbycia stażu uzupełniającego do pełnych 12 miesięcy w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu i przystąpienia do egzaminu, o którym mowa w § 8, przy czym w okresie tego stażu stażysta powinien zrealizować przede wszystkim te części ramowego programu, które nie zostały zrealizowane w okresie zatrudnienia zaliczonego na poczet stażu.

6. Zaliczeniu podlegają okresy zatrudnienia, o których mowa w pkt. 1, rozpoczęte przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia, nie więcej niż 9 miesięcy wstecz, począwszy od miesiąca poprzedzającego miesiąc wejścia w życie niniejszego zarządzenia.

II . Zasady postępowania przy wyłanianiu kandydatów do pracy w Lasach Państwowych spośród absolwentów z ukończonym stażem

§ 10

1. W celu wyłonienia kandydatów do zatrudnienia w nadleśnictwach oraz regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych, na szczeblu regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych przeprowadza się egzamin kompetencyjny, zwany dalej egzaminem, na podstawie testu zawierającego 100 pytań.

2. Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które ukończyły staż
z wynikiem pozytywnym i złożyły wniosek o przystąpienie do egzaminu w terminie nie przekraczającym 3 lat od daty wydania zaświadczenia o ukończeniu stażu.

3. Testy na potrzeby egzaminu, o którym mowa w punkcie 1,
są opracowywane przez regionalne dyrekcje Lasów Państwowych odrębnie dla absolwentów szkół wyższych i dla absolwentów szkół średnich, z uwzględnieniem różnic wynikających z poziomu wykształcenia, programów praktyki oraz wymagań kwalifikacyjnych, przypisanych do przyszłych stanowisk pracy.

4. Projekty testów powinny być opracowane przez zespół pracowników, wyznaczony przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Członkowie tego zespołu składają pisemne zobowiązanie do nieujawniania treści testów.

5. Egzamin na terenie danej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych organizuje dyrektor regionalnej dyrekcji, zwany dalej dyrektorem, do którego zadań należy:

a) ustalanie terminów egzaminów, o których mowa w punkcie 1, w zależności od potrzeb kadrowych w podległych nadleśnictwach, przy czym egzaminy te nie mogą być organizowane rzadziej niż jeden raz w roku;

b) powoływanie komisji egzaminacyjnej, zwanej dalej komisją, do przeprowadzenia egzaminu dla kandydatów, którzy złożyli wnioski o przystąpienie do egzaminu, w składzie:

– zastępca dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych pełniący funkcję przewodniczącego komisji, którego zadaniem jest zwoływanie posiedzeń komisji i kierowanie jej pracą,

– naczelnik komórki właściwej do spraw kadr w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych,

– dwóch lub więcej członków komisji, powoływanych przez dyrektora według jego uznania;

c) powiadomienie, na co najmniej 30 dni przed terminem przeprowadzenia testu, poprzez zamieszczenie ogłoszenia w biurze regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwach oraz w prasie leśnej, w sposób zwyczajowo przyjęty, a także na stronach internetowych Lasów Państwowych o:

– terminie przeprowadzenia egzaminu testowego,

– obowiązku złożenia wniosku i innych wymaganych dokumentów przez ubiegających się o przystąpienie do egzaminu, a także terminie i miejscu ich składania,

d) wydanie, na wniosek komisji, zaświadczenia upoważniającego do ubiegania się o pracę w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, zwanego dalej zaświadczeniem, którego wzór stanowi załącznik nr 5 do zarządzenia.

6. Pracą komisji kieruje jej przewodniczący.

7. Komisja jest zobowiązana do:

a) sprawnego przeprowadzenia egzaminu z zapewnieniem warunków do samodzielności w rozwiązywaniu zadań testowych przez uczestników egzaminu;

b) sporządzenia protokołu końcowego, zawierającego wyniki egzaminu wraz z wnioskami o wydanie lub nie wydanie zaświadczeń o jego wyniku w odniesieniu do poszczególnych uczestników egzaminu.

§ 11

Zaświadczenie, wraz z osiągniętą oceną, wydawane jest tym uczestnikom egzaminu, którzy osiągnęli wynik egzaminu testowego nie mniejszy niż 51 punktów, przy czym za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie testowe przyznaje się jeden punkt.

§ 12

Niesamodzielne rozwiązywanie zadań testowych lub ułatwianie ich rozwiązywania innym uczestnikom egzaminu powoduje wykluczenie z egzaminu i niewydanie zaświadczenia o pozytywnym jego wyniku.

§ 13

1. Uczestnikowi egzaminu przysługuje odwołanie od decyzji komisji w sprawie uzyskanego wyniku do dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, w terminie do 7 dni od dnia uzyskania wiadomości, który w zależności od treści odwołania, w wyniku rozpatrzenia odwołania może podjąć decyzję o:

a) wydaniu zaświadczenia

lub

b) zarządzeniu powtórnego egzaminu testowego na podstawie testu opracowanego przez komisję, w terminie nie późniejszym niż 30 dni od daty wpływu odwołania,

lub

c) odrzuceniu odwołania.

2. Od decyzji dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych odwołanie nie przysługuje.

3. Od wyniku powtórnego egzaminu, o którym mowa w punkcie 1, lit. b), odwołanie nie przysługuje.

§ 14

1. Zaświadczenia uprawniają do składania wniosków o zatrudnienie do wszystkich jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.

2. Do składania wniosków o zatrudnienie do wszystkich jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych upoważniają także zaświadczenia wydane przed dniem wejścia zarządzenia w życie.

§ 15

Kierownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych zobowiązani są do stosowania zasady pierwszeństwa w uzyskaniu zatrudnienia kandydatom, którzy otrzymali najwyższe oceny w zaświadczeniu.

§ 16

Kierownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych przy przyjmowaniu do pracy kandydatów legitymujących się zaświadczeniami, zobowiązani są do sprawdzenia posiadania przez tych kandydatów także innych kompetencji i kwalifikacji, nawiązujących do stanowiska, na którym mają być zatrudnieni.

§ 17

Kandydaci na staż oraz do zatrudnienia w Lasach Państwowych do dokumentów, o których mowa w § 4, pkt 4, lit. a) i b) oraz w § 10, pkt 2, dołączają oświadczenie z klauzulą o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby niezbędne do realizacji procedur przyjmowania na staż oraz wyłaniania kandydatów do zatrudnienia przez właściwą regionalną dyrekcję Lasów Państwowych, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r., nr 101, poz. 926, z późn. zm.).

§ 18

Osoby, które nie są absolwentami i kandydatami w rozumieniu przepisów zarządzenia, są zatrudniane w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych w trybie i na zasadach ogólnych.

§ 19

W stosunku do stażystów, którzy zostali przyjęci na staż przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, mają zastosowanie dotychczasowe przepisy dotyczące odbywania stażu.

§ 20

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

§ 21

Tracą moc:

1. Zarządzenie nr 24 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 7 czerwca 2006 roku w sprawie stażu absolwentów szkół oraz ich przyjmowania do zatrudnienia w Lasach Państwowych, znak: GK-1103-10/06;

2. Zarządzenie nr 11 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 15 marca 2007 roku w sprawie zmiany zarządzenia nr 24 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 7 czerwca 2006 roku w sprawie stażu absolwentów szkół oraz ich przyjmowania
do zatrudnienia w Lasach Państwowych, znak: GK-1103-10/06;

3. Zarządzenie nr 68 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 14 grudnia 2007 roku w sprawie zmiany zarządzenia nr 24 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 7 czerwca 2006 roku, w sprawie stażu absolwentów szkół oraz ich przyjmowania
do zatrudnienia w Lasach Państwowych, znak: GK-1103-42/07.

DYREKTOR GENERALNY

LASÓW PAŃSTWOWYCH

dr inż. Marian Pigan