Między Drzewami #70 Ptasia pierwsza pomoc [dr Agnieszka Czujkowska] | PODCAST
Dr Agnieszka Czujkowska, dyrektorka „Ptasiego Azylu”, Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, już kilkakrotnie była gościem podcastu „Między Drzewami”. Tym razem w rozmowie z Pauliną Król mówi o tym, w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy… ptakom.
Masz ochotę podyskutować? Dołącz do grupy "Między Drzewami Podcast" na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/200577924563446
W jaki sposób każdy z nas może pomóc ptakom, które uderzyły w szybę? Albo tym, które przeżyły kolizję z pojazdem? Bocianom, które wpadły na linie wysokiego napięcia?
Czasami szybka i pewna reakcja człowieka to ptasie „być albo nie być”. Należy jednak pamiętać o tym, by pomagając, nie zaszkodzić.
Ptasi Azyl zaleca, jeśli natkniemy się na ptaka i spotkanie to wyda nam się nietypowe, należy wykonać kilka prostych czynności, aby przekonać się, w jakim kierunku powinny iść dalsze działania:
- W jakim miejscu się znajdujemy? czy to miejsce potencjalnie niebezpieczne, np. zlokalizowane przy drodze lub pod drutami wysokiego napięcia?
- Spróbujmy ocenić stan zdrowia ptaka
- Czy znamy gatunek ? Czy jesteśmy w stanie ocenić wiek? Jeśli ptak nie wygląda na chorego, a jest to np. pisklę - należy się wycofać i pozostawić malucha na miejscu.
- Czy możliwy jest kontakt z osobą doświadczoną w takich sytuacjach np., ośrodkiem rehabilitacji? - - Czasem lepiej wykonać kilka telefonów i wysłać szereg zdjęć, niż niepotrzebnie zabrać ptaka.
- Jeśli wszystko wskazuje na to, że ptak potrzebuje pomocy: należy udzielić mu pierwszej pomocy oraz zaplanować transport
Pamiętajmy, że od momentu podjęcia decyzji o interwencji do dostarczenia ptaka do ośrodka rehabilitacji jego los jest w naszych rękach. W miarę naszych możliwości i wiedzy powinniśmy zapewnić mu warunki, w których stan jego zdrowia się nie pogorszy.
Interwencje w sprawach dzikich zwierząt zawsze powinny przebiegać według schematu:
- Analiza sytuacji (także pod kątem bezpieczeństwa człowieka!)
- Analiza stanu zwierzęcia
- Decyzja o schwytaniu – metoda bezpieczna dla zwierzęcia i dla człowieka. Jeśli zachodzi taka konieczność należy bez wahania wezwać odpowiednie służby i NIGDY NIE NARAŻAĆ SWOJEGO ŻYCIA. Jeśli to możliwe - przed zabezpieczeniem zwierzęcia w środku transportu należy udzielić mu pierwszej pomocy
- Rodzaj transportu i co najważniejsze - miejsce docelowe transportu. Należy skonsultować się z ośrodkiem rehabilitacji, do którego trafi zwierzę – możliwe, że otrzymamy cenne informacje!
- Dowóz na miejsce, pomoc medyczna i ustabilizowanie pacjenta
- Jeśli nie ma możliwości dowiezienia zwierzęcia tego samego dnia należy pozostawać w ścisłym kontakcie z ośrodkiem rehabilitacji! Otrzymamy informacje o zasadach bezpieczeństwa i diecie
- Zwierzę powinien zobaczyć lekarz weterynarii, nawet jeśli nie ma doświadczenia w medycynie dzikich ptaków to zawsze fachowo zajmie się ranami i po konsultacji z lekarzem specjalistą poda odpowiednie leki!
Warto zajrzeć:
Strona Ptasiego Azylu: https://ptasiazyl.zoo.waw.pl/rehabilitacja
Ptasi Azyl na Facebooku: https://www.facebook.com/Ptasi-Azyl-Warszawskiego-ZOO-803314103100458
Wykaz ośrodków rehabilitacji zwierząt: https://www.gdos.gov.pl/osrodki-rehabilitacji-zwierzat
Podstawy rehabilitacji dzikich zwierząt (wyd. bezpłatne, do pobrania jako pdf): https://www.gdos.gov.pl/files/artykuly/5053/Podstawy_rehabilitacji_dzikich_zwierzat.pdf
Poprzednie odcinki z dr Czujkowską:
#54 Ptasi Azyl. 6000 pacjentów rocznie: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/kampanie_i_akcje/miedzy-drzewami/54-ptasi-azyl-6000-pacjentow-rocznie-dr-agnieszka-czujkowska
#59 Podloty, odloty i (ludzkie) odloty: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/kampanie_i_akcje/miedzy-drzewami/59-podloty-odloty-i-ludzkie-odloty-dr-agnieszka-czujkowska
Wszystkie odcinki podcastu #MiędzyDrzewami znajdziecie na wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych).
Zasubskrybuj, by nie przegapić!
Prowadzenie: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Gość: Dr Agnieszka Czujkowska, Ptasi Azyl
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021