Leśny budzik - Rudzik

10.04.2020

Dzień dobry! Już 6:00 ⏰
Włączcie głośniki! :D

Otwórzcie szeroko okno, weźcie głęboki wdech, przeciągnijcie się, zamknijcie oczy na chwilkę i wsłuchajcie w poranny śpiew rudzika :)

Zdecydowanie łatwiej go usłyszeć niż zobaczyć, bo choć ma rudą pierś, zazwyczaj skacze wśród liści niczym myszka i z góry trudno dostrzec jego popielate plecki. Do Polski powraca pod koniec marca, a przeloty nie są tak rzucające się w oczy, bo drogę pokonuje nocą.

Jest skrytym ptaszkiem. Nawet w niebezpieczeństwie, zamiast przeraźliwie krzyczeć, jak większość ptaków śpiewających, one cicho wabią młode do siebie i bezszelestnie uchodzą w bezpieczne miejsce.
Rudzik śpiewa rzadziej niż inne gatunki. Siada na wyższej gałęzi, spuszcza skrzydła, puszy się i śpiewa. Zazwyczaj o świcie albo tuż przed zachodem słońca.
Zazwyczaj pod dziobem podśpiewuje cicho i trzeszczy, gdy przeszukuje liście w poszukiwaniu larw owadów czy dżdżownic, co zdradza jego obecność.
Jego śpiew można podziwiać od kwietnia do lipca i tak jak szpak, ma umiejętność naśladowania głosów innych ptaków.
Nie powtarza dwóch takich samych zwrotek. Za każdym razem to odrobinę inna melodia, tworzącą przepiękną, oryginalną i fletową muzykę.

A Wam zdarza się często powtarzać te samą melodię? Przyczepia się czasem do Was jakiś kawałek, który chodzi za Wami cały dzień?

Miłego dnia!

#zostańwdomu #laszdostawądodomu #naturajaksiępatrzy #okiemprzyrodnika

Subskrybuj Echa Leśne: http://www.youtube.com/channel/UCJ64kgsc0thZq_6GFUnC5Pg?sub_confirmation=1