Papież poświęcił sadzonki dębów

Grupa polskich leśników spotkała się 23 maja z papieżem Franciszkiem. Papież, podczas na audiencji generalnej w Watykanie, poświęcił 100 dębów. Drzewa posadzą leśnicy w całej Polsce podczas uroczystości związanych z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości.
04.06.2018 | Agnieszka Zawada-Piątkowska, Sławomir Cichy RDLP w Katowicach

Grupa polskich leśników spotkała się 23 maja z papieżem Franciszkiem. Papież, podczas na audiencji generalnej w Watykanie, poświęcił 100 dębów. Drzewa posadzą leśnicy w całej Polsce podczas uroczystości związanych z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości.

Wśród leśników, których przyjął ojciec święty był Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP, Bogusław Piątek, zastępca dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej, Wiesław Kucharski, dyrektor RDLP Katowice, a także leśnicy z terenu z RDLP w Katowicach.

Leśnicy zawieźli do Watykanu 100 sadzonek dębów, które zostały poświęcone przez papieża Franciszka. Młode drzewa mają symbolizować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 - Dęby, to nie tylko symbol setnej rocznicy odzyskania niepodległości, ale jak żaden inny gatunek drzewa, kojarzą się z Polską. Przywożąc sadzonki do Watykanu chcieliśmy zwrócić uwagę na troskę i wysiłki, jakie leśnicy wkładają w zachowanie polskich lasów, ekologię i ochronę środowiska naturalnego – powiedziała Wioletta Koper-Staszowska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

papież.jpg

Papież docenił te wysiłki i podczas audiencji pozdrowił polskich leśników oraz Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, przywołując swoje słowa z ekologicznej encykliki „Laudato si”. - Bardzo szlachetne jest troska o środowisko poprzez małe codzienne działania. Wspaniałe jest i to, że edukacja potrafi je zmotywować i ukształtować pewien styl życia. Wychowanie do odpowiedzialności za środowisko naturalne może zachęcać do różnych zachowań, które mają bezpośredni i znaczący wpływ na troskę o środowisko.

Wiesław Kucharski, dyrektor RDLP w Katowicach zaznaczył, że dyrektor generalny zdecydował, żeby lokalny, katowicki pomysł, stał się projektem ogólnopolskim. - Zastanawiając się, w jaki sposób możemy, jako leśnicy polscy, uczcić rocznicę niepodległości, pomyśleliśmy o drzewach. Posadzone i otoczone właściwą opieką, będą pamiątką tej tak ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy – powiedział Wiesław Kucharski, dyrektor RDLP w Katowicach.

Jego zdaniem zgoda papieża na zostanie patronem tego przedsięwzięcia, to dla leśników wielkie wyróżnienie, ale i potwierdzenie, że ten zawód jak żaden inny, jest symbolem troski o środowisko, w którym żyjemy i które musimy zachować dla przyszłych pokoleń.