W kolejnym sezonie Tomasz Zielonka opowie jak leśnicy chronią naszą przyrodę. Prowadzący zaprosi widzów do ośrodka, w którym leśnicy opiekują się rannymi zwierzętami oraz takiego, gdzie troszczą się o rzadkie gatunki. Widzowie TVP będą mogli zobaczyć jak działa system ochrony przeciwpożarowej w państwowych lasach oraz jak został odnowiony las w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, gdzie prawie 30 lat temu ogień zniszczył ponad 90 km2 lasu. Goście prowadzącego, leśnicy, opowiedzą o darach lasu, dziko rosnących ziołach oraz o tym, że w lesie, oczywiście nie niszcząc przyrody, każdy może poczuć się jak traper.
Brak deszczu, ocieplenie klimatu, a w konsekwencji susze mają ogromny wpływ na naszą rodzimą florę i faunę. W dzisiejszym odcinku o tym, jak z tym problemem radzą sobie polskie lasy. Odpowiedzi udzielać będzie m.in. dr hab. inż. Andrzej M. Jagodziński, dyrektor Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku, twórca raportu na temat wpływu zmian klimatycznych na polskie lasy.
Ekologiczny, naturalny i doskonały. Drewno – materiał konstrukcyjny, który przeżyje wieki. O tym, że tak właśnie jest, przekonuje ks. Edwin Pech, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Karpaczu, gospodarz świątyni Wang, najstarszego kościoła z drewna na ziemiach polskich.
Wszystkich cieszy piękny i zdrowy las. By zachować cenne siedliska i gatunki, potrzebna jest niekiedy ingerencja człowieka. W jaki sposób się to robi? W programie wystąpił m.in. Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
W tym odcinku opowiadamy o tym co wolno, a co jest zabronione w lesie. Odwiedzamy też funkcjonariuszy Straży Leśnej. To umundurowana formacja o uprawnieniach policyjnych. Została powołana do zwalczania przestępstw i wykroczeń w zakresie ochrony przyrody. O codziennej pracy straży opowiada Dariusz Dyl z Nadleśnictwa Okonek.
Czy zioła związane z lasem mogą leczyć i poprawiać urodę? Na to pytanie odpowiada Karina Rudzka, leśniczka z Nadleśnictwa Grójec, która w wolnych chwilach prowadzi bloga związanego z zielarstwem. W odcinku poznamy popularne w polskich lasach zioła i dowiemy się o ich szczególnych właściwościach.
Tomasz Zielonka będzie próbował uzyskać informacje dotyczące wpływu obcych gatunków na polską przyrodę. W skali światowej wpływ inwazyjnych gatunków stanowi aktualnie największe - na równi z utratą siedlisk - zagrożenie dla różnorodności biologicznej. Pojawienie się gatunków obcych oznacza zazwyczaj niebezpieczeństwo dla rodzimych zwierząt i roślin. Zwierzęta z innych części świata przenoszą grzyby, choroby i patogeny, na które nasze organizmy nie wykształciły w sobie odporności.
Minęło 27 lat od wielkiego pożaru w Rudach Raciborskich. Lato 1992 roku było bardzo gorące. W dniach 26-30 sierpnia ogień zaprószony najprawdopodobniej przez przejeżdżający pociąg, zaczął trawić miejscowe lasy. Dogaszanie pożaru trwało do 12 września. Łącznie spłonęło 9062 hektary lasu. Tamte wydarzenia wpłynęły na kluczowe decyzje dotyczące udoskonalenia systemu przeciwpożarowego i przyczyniły się do zmiany składu gatunkowego lasów. To celowe działania Lasów Państwowych, o których opowiemy w dzisiejszym odcinku
W odcinku Tomasz Zielonka odwiedzi Nadleśnictwo Spychowo i zmierzy się z tematem bushcraftu. To coraz bardziej popularny sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. By w pełni poczuć się jak wytrawny bushcraftowiec, Tomek podjął się noclegu w lesie!
Jeśli chcecie wybrać się gdzieś ze swoimi pociechami, to Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, Lasy Państwowe, w gminie Brody, w Nadleśnictwie Lubsko, to jest naprawdę dobre miejsce. Na miejscu spotkacie tak samo zaangażowaną edukatorkę Ilonę Mrowińską i Pawła Mrowińskiego, który pokaże Wam swoje ukochane sosny i największe szyszki na świecie. Tam również wejdziecie na leśną latarnie morską. Naprawdę moc atrakcji.
W tym odcinku Tomasz Zielonka z Janem Kaczmarowskim oprowadzą widzów po wszystkich elementach ochrony przeciwpożarowej w Lasach – wszystko o pożarach, a w zasadzie o tym, jak z nimi walczyć w lesie. Wyjaśnimy m.in. jaki wpływ na pożary lasów ma susza. Opowiemy jak funkcjonują systemy przeciwpożarowe w polskich lasach oraz o gaszeniu płonących hektarów terenów zielonych. Leśnicy pokażą m.in. nowoczesne auta gaśnicze i samoloty. Poznamy też tych, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo lasów, a tym samym za bezpieczeństwo nas wszystkich.
Odnowienie i ratowanie ginących gatunków to jeden z priorytetów Lasów Państwowych. Opowiemy, jak leśnicy pomagają odnawiać populacje cietrzewi, żółwich błotnych, rysi czy rybołowów. Pokażemy co robią, jakie odnoszą sukcesy oraz z jakimi wyzwaniami się borykają.
Już od 90 lat polscy leśnicy troszczą się o żubry. W tym roku obchodzimy rocznicę początków odnowienia ich hodowli w Polsce. Sprawdzimy kondycję tych majestatycznych zwierząt. Czy są zdrowe, silne, czy nic nie zagraża ich populacji? Prowadzący opowie, gdzie w Polsce i Europie można spotkać króla puszczy. Odwiedzimy żubrze rodziny i spędzimy z tymi pięknymi zwierzętami kilka dni. Z pomocą naukowców przedstawimy najciekawsze fakty dotyczące żubrów.