W kolejnym sezonie Tomasz Zielonka opowie jak leśnicy chronią naszą przyrodę. Prowadzący zaprosi widzów do ośrodka, w którym leśnicy opiekują się rannymi zwierzętami oraz takiego, gdzie troszczą się o rzadkie gatunki. Widzowie TVP będą mogli zobaczyć jak działa system ochrony przeciwpożarowej w państwowych lasach oraz jak został odnowiony las w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, gdzie prawie 30 lat temu ogień zniszczył ponad 90 km2 lasu. Goście prowadzącego, leśnicy, opowiedzą o darach lasu, dziko rosnących ziołach, oraz o tym, że w lesie, oczywiście nie niszcząc przyrody, każdy może poczuć się jak traper.
Już od 90 lat polscy leśnicy troszczą się o żubry. W tym roku obchodzimy rocznicę początków odnowienia ich hodowli w Polsce. Sprawdzimy kondycję tych majestatycznych zwierząt. Czy są zdrowe, silne, czy nic nie zagraża ich populacji? Prowadzący opowie, gdzie w Polsce i Europie można spotkać króla puszczy. Odwiedzimy żubrze rodziny i spędzimy z tymi pięknymi zwierzętami kilka dni. Z pomocą naukowców przedstawimy najciekawsze fakty dotyczące żubrów.
W pierwszym odcinku nowego sezonu ekipa „Lasu bliżej nas” odwiedziła Leśne Pogotowie, czyli ośrodek rehabilitacji i schronisko dla dzikich zwierząt. Od niemal 30 lat jest ono prowadzone przez Jacka Wąsińskiego. To do niego zgłaszają się wszyscy, którzy zauważą w lasach ranne zwierzęta. Leczy je, ale tak by zachować przy okazji ich prawdziwą naturę, czyli dzikość. Moment szczególny, a może nawet najważniejszy to ten, gdy zwierzęta mogą wrócić na wolność.