Zielona pobudka na Sprzątanie Świata

„Wyprawa po prawa” pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątanie Świata – Polska. Inauguracja dwudziestej drugiej edycji kampanii odbyła się na zamku w Ogrodzieńcu.
28.07.2017 | Anna Tarkowska

„Wyprawa po prawa” pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątanie Świata – Polska. Inauguracja dwudziestej drugiej edycji kampanii odbyła się na zamku w Ogrodzieńcu.

Na inaugurację ogólnopolskiej kampanii przybyła założycielka Fundacji Nasza Ziemia, Mira Stanisławska – Meysztowicz, która kilka dni wcześniej przyleciała z Australii. To właśnie tam w 1987 r. po raz pierwszy ruszono na Sprzątanie Świata. - Nigdy nie podejrzewałam, że będę w stanie zorganizować taką akcję jak „Sprzątanie Świata – Polska”, że wpłynę na tylu ludzi, wręcz cały naród i zapoczątkuję lawinę innych działań. Głęboko w sercu wiem, że zawsze chciałam stworzyć taką akcję i zawsze czułam się pasjonatką bezpiecznego i czystego środowiska – napisała Mira Stanisławska – Meysztowicz po pierwszej akcji „Sprzątania”.

W ostatni dzień maja pierwsi na plac zamkowy przybyli uczestnicy II Biegu Zdobywców Orlich Gniazd. Biegacze, pasjonaci nordic walking oraz ich rodziny, zanim wyruszyli na trasę, odwiedzili ponad dwadzieścia stoisk edukacyjnych, wśród których, swoją ofertę pokazały nadleśnictwa: Siewierz, Złoty Potok, Koniecpol oraz Katowice (RDLP w Katowicach).

Szereg atrakcji zapewniły stoiska, mobilne centrum edukacji ekologicznej Fundacji Ekologicznej Arka czy rowerowe kino. W ramach akcji „Drzewko szczęścia” rozdawano także sadzonki ufundowane przez Nadleśnictwo Siewierz.

Członkowie Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego udostępnili swoje zbiory i pokazali gabloty, w których wyeksponowano 163 gatunki motyli dziennych żyjących w Polsce. Nie lada atrakcją były również ekologiczne kosiarki, czyli owce, które wykorzystuje się w programie ochrony muraw Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Te sympatyczne zwierzaki były prezentowane na stoisku Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Na scenie, tuż po uroczystym otwarciu imprezy, wręczono nagrody dla zwycięzców konkursów: „Recykling = drugie życie odpadów” oraz „Segregować śmieci potrafią nawet małe dzieci”.

Tuż przed występami uczestników konkursu „Śpiewam i recytuję – przeciwko zaśmiecaniu Ziemi się buntuję”, podzamcze zapełniło się grupami rowerzystów i pieszych, którzy brali udział w „rajdzie gwiaździstym”.

Organizatorem pikniku ekologicznego „Zielona pobudka”, towarzyszących konkursów oraz „biegu gwiaździstego” było Nadleśnictwo Siewierz, Fundacja Nasza Ziemia, Fundacja Zielonej Ligi oraz „Zamek” Sp. z o.o.