Udany debiut Targów Leśnych „Las i My”

12-13 października na szepietowskiej Agroarenie odbyły się Targi Leśne „Las i My”, które mają przybliżyć mieszkańcom północno-wschodniej Polski zagadnienia gospodarki leśnej i przemysłu drzewnego. Swoją oferty handlowe zaprezentowało kilkunastu wystawców branży leśnej.
17.10.2013 | Tekst: Ewa Majewska, RDLP w Białymstoku, zdjęcia: L. Antowska, E. Łopatko

12-13 października na szepietowskiej Agroarenie odbyły się Targi Leśne „Las i My”, które mają przybliżyć mieszkańcom północno-wschodniej Polski zagadnienia gospodarki leśnej i przemysłu drzewnego. Swoją oferty handlowe zaprezentowało kilkunastu wystawców branży leśnej.

Wśród kilkunastu tysięcy odwiedzających liczną rzeszę stanowili prywatni właściciele lasów, którzy nie zawsze mają wiedzę, jak o ten majątek dbać i jak nim zarządzać. To szczególnie z myślą o nich zorganizowano Targi Leśne - wspólny pomysł Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśnictwa Rudka oraz Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Liderzy branży leśnej

Do udziału w targach zgłosiło się kilkanaście firm produkujących maszyny i sprzęt wykorzystywany w przemyśle leśnym i drzewnym. Były pokazy maszyn używane do ścinki, zwózki i obróbki drewna. Wystawili je tacy liderzy w branży jak: Junkkari Polska, Agromet – Motoimport, Linde Material Handing, Hydrofast z Białegostoku, MHS/Serwis, Multip Dupli Polska, Wood-Mizer z Koła oraz Kampania Leśna ze Skierniewic. Nowoczesne technologie komputerowe do zbierania, obróbki i transmisji danych w pracach terenowych zaprezentowała Takma z Wrocławia.  Przedsiębiorcy z branży leśnej podkreślali, że udział w Targach daje możliwość dotarcia  do nowych kontrahentów, których jest dość dużo w tym rejonie.

 

Oferty edukacyjne

Targi miały również aspekt edukacyjny. Na seminarium naukowym eksperci przedstawiali zagadnienia związane z BHP przy pracach leśnych, ochroną przeciwpożarową lasów, zakładaniem stowarzyszeń lasów oraz profilaktyką chorób przenoszonych przez kleszcze. Zwiedzający korzystali chętnie z doradztwa leśnego, dopytywali się o plany zalesiania, hodowlę lasu oraz zakup drewna w nadleśnictwie.

Atrakcyjną ofertę edukacyjną przygotowały nadleśnictwa Leśnych Kompleksów Promocyjnych: „Puszcza Białowieska”, „Puszcza Knyszyńska” i „Lasy Mazurskie” oraz Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy LP w Bedoniu zwrócił uwagę na bezpieczną pracę w lesie. W tym celu przygotowano pokaz prawidłowej pracy pilarki spalinowej oraz udzielania pierwszej pomocy. Targom towarzyszyły akcenty łowieckie: występ zespołu sygnalistów Zespołu Akteon z Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie oraz pokazy wabienia zwierzyny.

Hitem Targów - przyczepa Hydrofastu

Organizatorzy przyznali Hit Targów - statuetkę „Zajączki z leśnej łączki” – firmie HyrdoFast Sp. z o.o. za przyczepy do zrywki drewna. W ten sposób uhonorowano zaangażowanie wystawcy za atrakcyjność i dbałość o wystrój stoiska oraz profesjonalną obsługę klienta.

Organizatorzy imprezy liczą, że Targi Leśne ”Las i My” wpiszą się na stałe w cykl imprez organizowanych dla mieszkańców obszarów północno-wschodniej Polski.