Święto Lasu w Lesie Kapturskim

Ponad 200 osób – dzieci i młodzież z radomskich szkół, harcerze, podopieczni i wolontariusze ze stowarzyszenia Arka wspólnie z leśnikami 27 kwietnia posadziło 4 tys. dębów w Lesie Kapturskim w Nadleśnictwie Radom.
02.05.2017 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Ponad 200 osób – dzieci i młodzież z radomskich szkół, harcerze, podopieczni i wolontariusze ze stowarzyszenia Arka wspólnie z leśnikami 27 kwietnia posadziło 4 tys. dębów w Lesie Kapturskim w Nadleśnictwie Radom.

Uczestników sadzenia powitał dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak. Zwrócił uwagę na wyjątkowość zawodu leśnika, którego wyniki pracy oceniają dopiero następne pokolenia. Podkreślił, że dla leśników najważniejsze jest sadzenie młodego pokolenia lasu, a w tym roku na terenie nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Radomiu leśnicy posadzili ponad 15 mln drzew, odnawiając 2 200 hektarów lasu.

Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska podkreślił znaczenie Lasów Państwowych w zapewnieniu bezpieczeństwa ekologicznego kraju. - Zapewniają nie tylko miejsca pracy, ale też i te miejsca, w których możemy spędzać czas, spacerować, jeździć rowerem. Leśnicy dzięki wytrwałej, konsekwentnej pracy sprawiają, że w Polsce lesistość wzrasta. Rocznie leśnicy sadzą ponad 500 mln drzew. Dzięki ich pracy mamy także największą bioróżnorodność. To dlatego, że Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę zrównoważoną, która korzysta z polskiej szkoły ekologii – powiedział.

Przed rozpoczęciem sadzenia nadleśniczy przeprowadził szczegółowy instruktaż. Podczas akcji posadzono 4 tys. trzyletnich sadzonek dębu szypułkowego na dwóch powierzchniach, łącznie na 0,5 ha.  Wcześniej leśnicy posadzili także inne gatunki - modrzewie, buki, ale też te szczególnie wzbogacające środowisko – miododajne i dające owoce, w tym grusze, śliwy, a nawet dzikie róże. Posadzono również sadzonki poświęcone podczas narady odnowieniowej radomskich leśników, która odbyła się pod koniec marca. Sadzenie zostało upamiętnione głazem z okolicznościowym napisem.  

Po ciężkiej pracy uczestnicy wysłuchali muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz obejrzeli wystawę „Święto Lasu – dawniej i dziś". Każdy z uczestników otrzymał też koszulkę z logotypem akcji.

Przez Święto Lasu oraz akcję Sadzimy 1000 drzew na minutę leśnicy kontynuują tradycję wspólnego ze społeczeństwem sadzenia lasu, które zostało zainicjowane w okresie międzywojennym. Po raz pierwszy zostało ono zorganizowane przez leśników w 1933 r. Dziś leśnicy w całej Polsce wracają do tradycji tego święta, a w regionie radomskim od pięciu lat sadzą drzewa w Lesie Kapturskim.