Samochody i dostrzegalnie wzmocnią ochronę przeciwpożarową lasów

System ochrony przeciwpożarowej Lasów Państwowych jest stale ulepszany. W nadleśnictwach RDLP w Radomiu nie tylko rozbudowywana jest flota samochodów gaśniczych, ale także powstają nowe dostrzegalnie przeciwpożarowe.
27.03.2019 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

System ochrony przeciwpożarowej Lasów Państwowych jest stale ulepszany. W nadleśnictwach RDLP w Radomiu nie tylko rozbudowywana jest flota samochodów gaśniczych, ale także powstają nowe dostrzegalnie przeciwpożarowe.

Od tego roku aż osiem dodatkowych samochodów z modułem gaśniczym wspomaga gaszenie pożarów w nadleśnictwach Kielce, Kozienice, Łagów, Radom, Starachowice, Przysucha, Staszów i Zwoleń. W marcu operatorzy nowych samochodów zostali przeszkoleni przez zawodowych strażaków – instruktorów. - Dzięki nowoczesnym samochodom leśnicy mogą bardzo szybko dotrzeć do źródła ognia i ugasić pożar w zarodku, a także wspomagać działania straży pożarnej i dogaszać pożary – wyjaśnia Karol Podsiadło, specjalista ds. przeciwpożarowych RDLP w Radomiu.

Leśnicy zapoznali się też z innymi zagrożeniami oraz sprzętem stosowanym w akcjach gaśniczych, na przykład kamerami termowizyjnymi, które mogą być przydatne podczas gaszenia pożarów podpowierzchniowych, np. śródleśnych torfowisk. Samochody zostały zakupione ze środków unijnych w ramach ogólnopolskiego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu, który ma zapobiegać, przeciwdziałać oraz ograniczać skutki zagrożeń związanych z pożarami lasów. Łącznie do wszystkich nadleśnictw w całej Polsce kupiono 67 takich samochodów.

Leśnicy z RDLP w Radomiu w ramach tego projektu realizują też inne działania mające na celu usprawnienie i unowocześnienie systemu ochrony przeciwpożarowej lasów, a także dostosowanie go do zagrożeń wynikających ze zmian klimatu. Do użytku oddano już nową dostrzegalnię przeciwpożarową w Nadleśnictwie Marcule, trwa budowa trzech kolejnych w nadleśnictwach Starachowice i Zwoleń.

Zmodernizowano dostrzegalnię w Nadleśnictwie Barycz, teraz jest tam kamera wysokiej rozdzielczości, a nie jak dawniej obserwatorzy. Trwają prace nad modernizacją kolejnych pięciu dostrzegalni w nadleśnictwach Barycz, Dobieszyn i Włoszczowa.

O ochronie przeciwpożarowej w pilskich lasach

W Nadleśnictwie Ruda Maleniecka wybudowano nowoczesną stację meteorologiczną, a punkt alarmowo-dyspozycyjny (PAD), skąd koordynowane są akcje gaszenia pożarów, został doposażony w sprzęt do lokalizacji i wykrywania pożarów.

Ze środków własnych Lasów Państwowych, czyli funduszu leśnego modernizowana jest też sieć radiokomunikacyjna. Powstaje infrastruktura pod nową łączność  oraz zostaną zakupione nowe radiotelefony stacjonarne, przewoźne i przenośne.

Modernizacja systemu przeciwpożarowego umożliwi rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych, szybsze i bardziej precyzyjne określenie miejsca powstania pożarów, dokładniejsze prognozowanie zagrożenia pożarowego na podstawie danych meteorologicznych oraz skrócenie czasu dotarcia jednostek Lasów Państwowych na miejsce pożarów.

Środki w skali całych Lasów Państwowych zostaną przeznaczone na budowę i modernizację 70 dostrzegalni przeciwpożarowych, zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego lokalizację i wykrywanie pożarów - 114 sztuk, doposażenie 16 punktów alarmowo-dyspozycyjnych (PAD) i budowę 11 stacji meteorologicznych.

Warto dodać, że coraz suchsze są nie tylko lata, ale także pozostałe pory roku. Od kilku lat w lasach jest zauważalny spadek poziomu wody oraz wilgotności ściółki leśnej. To przekłada się na coraz większą liczbę pożarów i coraz dłuższy sezon przeciwpożarowy.

Jak wynika z informacji Wydziału Ochrony Lasu DGLP, od początku stycznia w lasach administrowanych przez LP, łącznie wybuchło 102 pożary. Tylko w ciągu marca zanotowano ich aż 78 pożarów, a spłonęło niemal 37 ha.

Natomiast jak podaje Komenda Główna Straży Pożarnej we wszystkich lasach, bez względu na rodzaj własności, pożary gaszono aż 522 razy, tylko w tym miesiącu zarejestrowano ich aż 380. W ubiegłym roku, w analogicznym okresie zanotowano 97 pożarów.

W ubiegłym roku w lasach zarządzanych przez LP wybuchło ok. 2900 pożarów, łącznie spłonęło ponad 570 ha. Natomiast we wszystkich lasach od marca do połowy października zanotowano ponad 8 tys. pożarów.