RDLP w Krośnie Liderem Regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie została uhonorowana statuetką Lidera Regionu, przyznawaną przez "Gazetę Codzienną Nowiny" - najpopularniejszą na Podkarpaciu. W pracy leśników kapituła doceniła tworzenie warunków dla rozwoju turystyki.
29.11.2013 | Edward Marszałek rzecznik prasowy RDLP w Krośnie, zdjęcie - Krzysztof Łokaj, Nowiny

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie została uhonorowana statuetką Lidera Regionu, przyznawaną przez "Gazetę Codzienną Nowiny" - najpopularniejszą na Podkarpaciu. W pracy leśników kapituła doceniła tworzenie warunków dla rozwoju turystyki.

Wśród laureatów znaleźli się tacy giganci jak: Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce SA, Zelmer SA, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Statuetki wręczali: Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego i Stanisław Sowa, redaktor naczelny Nowin. W imieniu leśników z Podkarpacia statuetkę Lidera Regionu odebrał Janusz Magusiak, główny księgowy RDLP w Krośnie.

 

Janusz Magnusiak, gł. księgowy RDLP w Krośnie przyjmuje gratulacje od marszałka Władysława Ortyla

Lasy podkarpackie należą do najstarszych w Polsce – ich średni wiek wynosi 73 lata, przy średniej krajowej niższej aż o 11 lat. Najstarsze lasy szumią w bieszczadzkim Nadleśnictwie Stuposiany – tam średnia wieku przekracza 84 lata. Bardzo wysoka jest też zasobność drzewostanów wynosząca dziś 289 m³ na hektar (średnia krajowa 254 m³/ha).

Jest to efekt ogromnej pracy dwóch powojennych pokoleń leśników, których dziełem jest zalesienie w latach 50. i 60. XX w. ponad 150 tysięcy hektarów dawnych gruntów rolnych i  zwiększenie lesistości regionu z 25 do 37%.

Obecnie leśnicy kładą duży nacisk na ekologiczne funkcje drzewostanów. Dziś podkarpackie lasy są ostoją największych chronionych dzikich ssaków, w tym niedźwiedzia, wilka, rysia i żubra. Również populacje zwierzyny łownej należą do najmocniejszych w kraju.

Wielką wagę przywiązuje się do ochrony wartości kulturowych w lasach: cmentarzy, kapliczek, miejsc pamięci. Przykładem dbałości o zabytki jest odrestaurowana w tym roku willa „Kuźmakówka” w Baligrodzie, obecnie siedziba nadleśnictwa.

Duże inwestycje drogowe w lasach, ułatwiają pracę leśnikom, ale też pozwalają na udostępnienie terenów leśnych dla turystyki i rekreacji. Dla wygody turystów leśnicy utrzymują 12 pól biwakowych, 33 miejsca biwakowania, 36 parkingów leśnych, 57 miejsc postoju pojazdów i 8 punktów widokowych. Najciekawsze fragmenty lasu można zwiedzać na 72 ścieżkach przyrodniczych.

- Cieszy nas ta dobra opinia, tym bardziej, że działamy z dala od kamer i mikrofonów i jesteśmy rzadziej dostrzegani przez media, niż firmy wielkich aglomeracjach - powiedział Nowinom Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. - Dlatego doceniam werdykt kapituły nagrody Lider Regionu, która zauważyła i wysoko oceniła naszą rolę w rozwoju Podkarpacia. To bardzo cenne uhonorowanie naszych wielokierunkowych działań na rzecz regionu. A cieszy nas szczególnie dostrzeżenie wkładu leśników w ochronę rodzimej przyrody i udostępniania jej zasobów na potrzeby turystyki.

Przez lasy regionu wiedzie 1800 km pieszych szlaków turystycznych, 1150 km szlaków rowerowych i 470 km szlaków konnych. Wielkim zainteresowaniem cieszy się otwarta w 2012 roku pokazowa zagroda żubrów w Mucznem. Do końca października tego roku odwiedziło ją ponad 100 tysięcy turystów.