Prezydent docenił leśników z Podlasia

11 listopada prezydent Bronisław Komorowski ogłosił laureatów konkursu na najlepsze obchody rocznicy powstania z 1863 r. Znalazło się wśród nich Nadleśnictwo Waliły.
13.11.2013 | Tekst: Maria Nowicka-Szpakowicz, RDLP Białystok

11 listopada prezydent Bronisław Komorowski ogłosił laureatów konkursu na najlepsze obchody rocznicy powstania z 1863 r. Znalazło się wśród nich Nadleśnictwo Waliły.

Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 27 finalistów. Przyznano trzy nagrody główne i dwie specjalne; pozostałych finalistów wyróżniono.

Pierwszą nagrodę otrzymało starostwo bialskie (Biała Podlaska, starosta Tadeusz Łazowski), drugą - Muzeum Narodowe w Kielcach z dyrektorem Robertem Kotowskim. Trzecią nagrodę przyznano Nadleśnictwu Waliły (jego szefem jest Krzysztof Bozik) za organizację obchodów rocznicy powstania z 1863 r. wiosną tego roku w uroczysku Piereciosy koło Gródka.

Obchody 150. rocznicy powstania w Nadleśnictwie Waliły miały rangę wojewódzkich, a patronat nad nim objął prezydent. Leśnicy z Nadleśnictwa Waliły, wspierani przez kolegów z sąsiednich jednostek i biuro RDLP w Białymstoku, zorganizowali dwudniowe obchody. Odtworzono m.in. bitwę pod Waliłami - największe wydarzenie powstania na terenie Puszczy Knyszyńskiej.

- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy poczuli potrzebę serca, aby pamiętać nie tylko o tym, co wydarzyło się blisko naszych czasów, ale również o tych wielkich wydarzeniach, które kształtowały poglądy i emocje pokolenia naszych dziadów, pradziadów - mówił prezydent. - Dobrze, abyśmy pamiętali o tym, co inspirowało zwycięskie pokolenie z 1918 roku. Wiemy, że to była w znacznej mierze tradycja powstania styczniowego, tragicznego powstania. Ten wysiłek nie poszedł na marne, odłożył się w działaniach następnych pokoleń i zaowocował 1918 rokiem i rokiem 1989 - zaznaczył Bronisław Komorowski.

W rocznicowym roku leśnicy z terenu białostockiej RDLP podjęli wiele inicjatyw na rzecz upamiętnienia powstania styczniowego. Nadleśnictwa Puszczy Knyszyńskiej (Nadleśnictwo Waliły jako inicjator), utworzyły Szlak Powstania Styczniowego. W rocznicowym 2013 roku wspólnie z lokalnymi władzami i uczniami szkół leśnicy posadzili „Lasy Powstańców” w Nadleśnictwach Głęboki Bród, Szczebra i Waliły. Leśnicy z Nadleśnictwa Żednia wspólnie z lokalną społecznością zadbali o nowe krzyże i pamiątkową tablicę poświęconą powstańcom w leśnictwie Słomianka, a Nadleśnictwo Augustów wydało specjalną pocztówkę.

Leśnicy mają nadzieję, że te inicjatywy przybliżą to wydarzenie historyczne i współczesnym, i przyszłym pokoleniom.