Po raz kolejny nagrodzono inwestycje Lasów

Aż sześć obiektów Lasów Państwowych zostało docenionych podczas 24. Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku".
24.09.2020 | Szymon Wojtyszyn, „Głos Lasu”

Aż sześć obiektów Lasów Państwowych zostało docenionych podczas 24. Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku".

Gala wręczenia nagród odbyła się 23 września na Zamku Królewskim w Warszawie. W tegorocznej edycji o tytuł walczyło 460 inwestycji z całej Polski. 76 z nich zakwalifikowało się do finału.

Realizacje te konkurowały o nagrodę główną w 12 kategoriach. Przyznano też nagrody instytucji i mediów sprawujących patronat nad konkursem. – Chwile uznania dla tych, którzy ciężko pracują; inwestorów, wykonawców i projektantów są z reguły krótkie – mówił podczas otwarcia gali Roman Pikuła, komisarz konkursu – konkurs ten ma na celu przedłużyć te chwile i uznać państwa wkład w utrzymanie dziedzictwa narodowego dla przyszłych pokoleń – zaznaczył.

W kategorii budynki biurowe największe uznanie zdobył budynek biurowy Nadleśnictwa Elbląg. Siedziba nadleśnictwa znajduje się w dziewiętnastowiecznym dworze Augusta Abbega, radcy handlowego i byłego konsultanta królewskiego. Laureaci zadbali o zachowanie stylu budynku i uporządkowali jego otoczenie, przebudowali jednocześnie wnętrza, nadając im funkcjonalny, nowoczesny charakter.

W tej samej kategorii wyróżniona została siedziba Nadleśnictwa Damnica. To budynek, który spełnia wszystkie wymogi nowoczesnego biura, wpisującego się jednocześnie w leśne otoczenie. Do jego budowy użyto elementów drewnianych. Doceniono również otoczenie budynku, nowe nasadzenia i wykorzystanie zieleni, które pełnią funkcję estetyczną oraz edukacyjną. Inwestycję doceniono również w głosowaniu internetowym. Zebrała ona najwięcej głosów w kategorii nowe obiekty.

Przez internautów doceniony został także remont i przebudowa leśniczówki Chudaczewko (Nadleśnictwo Sławno). To właśnie ta modernizacja zebrała najwięcej głosów w kategorii obiekty użyteczności publicznej. Leśniczówka to obiekt przedwojenny, wybudowana w 1936 r. Nadleśnictwu zależało by w ramach modernizacji odtworzyć pierwotny stan elewacji budynku. Wszystkie elementy dekoracyjne zostały odtworzone z bardzo dużą starannością. W remontowanym budynku użyto starej cegły ceramicznej, ciętej i szlifowanej.

W kolejnej kategorii obiekty drewniane tytuł powędrował Nadleśnictwa Łuków za Centrum Promocji Drewna JATA. Inwestycję doceniono za nowoczesną bryłę, która nawiązuje do tradycyjnego budownictwa drewnianego. Budynek jest energooszczędny, posiada on certyfikat Passive House Istitute w Darmstadt. Do jego termoizolacji wykorzystano płyty i maty z włókien drzewnych. Do zaś budowy użyto elementów z drewna litego, jak i klejonego. Warto zaznaczyć, że obiekt został zaprojektowany i wybudowany przez lokalne firmy.

Podczas uroczystej gali wręczono również nagrodę specjalną Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, którą w imieniu dyrektora generalnego Andrzeja Koniecznego wręczył Bogusław Piątek, zastępca dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej. Nagrodzoną inwestycją została rozbudowa budynku Nadleśnictwa Świebodzin, w takcie której odrestaurowano zabytkowe obiekty biura, a także powiększono przestrzeń biurową o nowe powierzchnie. W ramach termomodernizacji obiektów wykorzystano nowe energooszczędne technologie.  – Modernizacja zabytków to łączenie tradycji i nowoczesności. To połączenie, symbioza doświadczenia lat minionych i młodości niesie za sobą nową, lepszą wartość – podkreślił Bogusław Piątek.

Nagrodę specjalną „Lasu Polskiego" otrzymało Nadleśnictwo Piwniczna za wieżę widokową na szczycie Radziejowej. Obiekt niemal w całości został wybudowany z drewna, a jedynie ażurowe stopnie są metalowe. 

Ogólnopolski Otwarty Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi.