Leśny mural powstanie w Pile

Jeszcze w tym roku na ścianie kamienicy w Pile pojawi się nowy mural. Leśne malowidło będzie przedstawiało rybołowa.
09.06.2020 | Dominika Nadolna, rzecznik prasowy RDLP w Pile

Jeszcze w tym roku na ścianie kamienicy w Pile pojawi się nowy mural. Leśne malowidło będzie przedstawiało rybołowa.

W poniedziałek, 8 czerwca, podpisane porozumienie, na mocy którego władze Piły udostępniły ścianę budynku przy ul. Towarowej, gdzie wykonana zostanie grafika. Jednocześnie w najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs na projekt muralu.

Dlaczego mural powstanie w Pile? To właśnie z pilskiego Nadleśnictwa Lipka przez kilka lat była prowadzona transmisja z gniazda rybołowów. Nadleśnictwo Lipka od 2014 r. do 2019 r. prowadziło transmisję online z gniazda Roszponki i Szuwarka (rybołowy z Lipki).


Na terenie pilskiej dyrekcji rybołowy gniazdują również w nadleśnictwach Krzyż, Trzcianka i Wałcz. Dodatkowe platformy leśnicy umieścili także na terenie nadleśnictw Krucz, Zdrojowa Góra, Płytnica, Wałcz i Tuczno Od tego roku będzie można podziwiać rybołowa również na kamienicy w Pile.


Na terenie Lasów Państwowych w ramach projektu #LIFEPandionPL powstały 282 gniazda na platformach, na których mogą się osiedlić rybołowy. Część z nich (50 platform) znajduje się na słupach wysokiego napięcia, a pozostałe na specjalnie wybranych przez leśników i ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów drzewach.


Więcej o ochronie rybołowów 


Mamy nadzieję, że powstanie muralu przyczyni się do uświadomienia społeczeństwu istnienia takiego gatunku jak rybołów i konieczności ochrony oraz odbudowy jego populacji w Polsce.
Powstanie grafiki będzie możliwe dzięki współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile z Miastem Piła i Eneą Operator w Pile, w ramach projektu „Ochrony rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”.