Kaszubscy leśnicy pomogli ukryć skarby

Nadleśnictwo Trzebielino uczestniczyło w realizacji gry terenowej „Kaszëbë”. Projekt został zrealizowany przez pasjonatów geocachingu.
10.09.2014 | Krzysztof Połczynski, Nadleśnictwo Trzebielino

Nadleśnictwo Trzebielino uczestniczyło w realizacji gry terenowej „Kaszëbë”. Projekt został zrealizowany przez pasjonatów geocachingu.

Projekt Kaszëbë, w którego stworzeniu uczestniczyło Nadleśnictwo Trzebielino, pod względem liczby skrzynek jest drugim, co do wielkości tego typu projektem w Polsce, znajdującym się na portalu opencaching.pl. 

Geocaching jest dobrą formą aktywnego wypoczynku, umożliwiającego poznawanie regionu i nieodkrytych jeszcze miejsc.

W ramach przedsięwzięcia utworzono 162 skrzynki, które tworzą napis Kaszëbë.

W opisie każdej z nich znajdują się ciekawe informacje dotyczące regionu Kaszub, lokalnych zwyczajów i historii, np. w skrytce KASZËBË - Stolemë. Skrzynki są umiejscowione w ciekawych przyrodniczo miejscach, a ich znaczna część jest zlokalizowana na terenie Nadleśnictwa Trzebielino. Przy ich umiejscowieniu autorzy projektu korzystali z pomocy leśników z nadleśnictwa, którzy najlepiej znają leśne ostępy.

Geocaching to doskonała zabawa w poszukiwanie skarbów. Jednak gracze nie szukają ich za pomocą starych zakurzonych map, ale nowoczesnych odbiorników GPS. „Skarb” także nie jest skrzynią pełną kosztowności. Zamiast klejnotów uczestnicy rozgrywek muszą znaleźć ukryty pojemnik („geocache") i wpisać się na specjalnej stronie internetowej. Zapisują tam datę odnalezienia i lokalizację skrytki. W odpowiednio zabezpieczonych pojemnikach są schowane przedmioty, które umieszczają poprzedni odkrywcy.

Geocaching jest zabawą międzynarodową, która podbija serca poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Pierwsza strona internetowa zawierająca listę skrytek została stworzona w 2000 r. przez Mike'a Teague. Najstarszą istniejącą skrytką w Polsce jest pojemnik ukryty w 2002 r. w okolicach Szczytna.