Leśnicy na jubileuszowym festynie

Przez ponad tydzień turyści z Polski i z zagranicy mogli wziąć udział w XX Festynie Archeologicznym w Biskupinie. W tym roku spotkanie dla miłośników historii odbyło się pod hasłem „Kamień, brąz, żelazo”.
22.09.2014 | Jarosław Dłutkowski, Nadleśnictwo Gołąbki

Przez ponad tydzień turyści z Polski i z zagranicy mogli wziąć udział w XX Festynie Archeologicznym w Biskupinie. W tym roku spotkanie dla miłośników historii odbyło się pod hasłem „Kamień, brąz, żelazo”.

Festyn, który trwał od 13 do 21 września, przyciągnął ponad 35 tys. odwiedzających. Uczestnicy mieli okazję podróżować w czasie przez epoki historyczne, w których kamień, brąz i żelazo były podstawą ludzkiej cywilizacji.

Dzięki współpracy z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie od kilkunastu lat na festynie jest obecne stoisko Lasów Państwowych. Tegoroczna wystawa została organizowana przez Nadleśnictwo Gołąbki.

W obsłudze stoiska uczestniczyli leśnicy z nadleśnictw z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu: Bydgoszcz, Miradz, Szubin, Włocławek, Różanna i Żołędowo.

Leśnicy prezentowali tablice zawierające informacje o polskich lasach i działalności Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz eksponaty uwrażliwiające na problematykę zaśmiecania lasów i zagrożenia pożarowego. Największym powodzeniem cieszyły się quizy i krzyżówki z wiedzy leśnej. Zwiedzający dzięki specjalnym zestawom poznawali drzewa i grzyby naszych lasów. Niezmiennie dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych, cieszyła się mini-puszcza z eksponatami spreparowanych zwierząt.

Odwiedzający otrzymali wiele materiałów promocyjnych i reklamowych wydanych przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych oraz przywiezionych przez nadleśnictwa biorące udział w obsłudze stoiska. Leśnicy odpowiadali na liczne pytania dotyczące ich pracy, które zadawali zarówno młodsi, jak i starsi.

Według leśników biorących udział w festynie zainteresowanie stoiskiem oraz zadawane pytania wskazują na  potrzebę kontynuowania edukacji przyrodniczo-leśnej, szczególnie w zakresie wiedzy o polskich lasach i działalności Lasów Państwowych.