Leśna Oaza Nadleśnictwa Gniezno

Zaledwie 5 km od centrum Gniezna leśnicy wraz z firmą Velux stworzyli przestrzeń dla mieszkańców, której sercem jest pierwszy w Lasach Państwowych leśny plac zabaw.
16.04.2024 | Karolina Łachowska, Nadleśnictwo Gniezno

Zaledwie 5 km od centrum Gniezna leśnicy wraz z firmą Velux stworzyli przestrzeń dla mieszkańców, której sercem jest pierwszy w Lasach Państwowych leśny plac zabaw.

Leśna Oaza to projekt, który powstał przy współpracy Nadleśnictwa Gniezno, Fundacji Pracowniczej VKR oraz pracowników gnieźnieńskiej fabryki Velux. Inwestycja powstała  dzięki grantowi o wartości 230 000 euro Fundacji Pracowniczej VKR, gnieźnieńskiego pracodawcy firmy VELUX. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1 382 292,00 zł.

- Powstałe miejsce rekreacji tworzy kompleks trzech stref: kreatywnego placu zabaw dla dzieci, miejsca relaksu oraz zewnętrznej siłowni. Leśna Oaza jest wykonana z drewnianych elementów, wtopiona w otaczający las, zachęca każdą grupę wiekową do relaksu i aktywności na świeżym powietrzu. Leśna Oaza ma łączyć pokolenia i być atrakcyjna również dla dorosłych, seniorów, a także sportowców, to wręcz idealne miejsce na wypoczynek w otoczeniu przyrody-mówi Karolina Łachowska starszy specjalista ds. ochrony lasu, przyrody, edukacji leśnej i turystyki w Nadleśnictwie Gniezno.

Projekt sfinansowany został przez Fundację Pracownicza fabryk VELUX, która przeznaczyła na ten cel 230 000 euro w ramach programu grantowego „Tereny zielone i aktywności na świeżym powietrzu", który został ogłoszony z okazji 30. rocznicy jej działalności. W realizację projektu ,w ramach wolontariatu, zaangażowali się też pracownicy firmy Velux, którzy wykonali m.in. ławki, kosze na śmieci oraz zaangażowali się w porządkowanie terenu, zasadzenie drzew i krzewów, a także wysianie trawy.

- Fundacja pracownicza naszej firmy od lat wspiera pracowników i lokalne instytucje. W ciągu ostatnich dwóch lat wsparła w Gnieźnie 42 placówki i instytucje. Jednak ten projekt jest wyjątkowy, ze względu na swoją skalę i ogromne oddziaływanie społeczne. Jestem przekonany, że powstanie miejsce unikatowe, jedyne w swoim rodzaju, którego w gnieźnieńskich lasach jeszcze nie ma. Produkując okna dachowe, staramy się robić to w sposób, jak najmniej oddziałujący na środowisko, a ekologia jest dla nas bardzo ważna. Dlatego też uważam, że połączenie aktywnej rekreacji z edukacją ekologiczną to doskonały pomysł i bardzo na czasie - powiedział Robert Purol, dyrektor zarządzający fabrykami VELUX w Gnieźnie.

- Tereny leśne Nadleśnictwa Gniezno sąsiadują bezpośrednia z granicami Miasta Gniezna. Od zawsze były chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta, będąc naturalnym i najbliższym miejscem odpoczynku i uprawiania sportu. Tworząc ten piękny obiekt, chcieliśmy wykorzystać możliwie najlepiej atuty tego miejsca - podkreśla Michał Michalak Nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno.