Kolejne niebezpieczne pamiątki w Puszczy Augustowskiej

Po raz kolejny, podczas prac leśnych zostały znalezione pociski. Tym razem w białostockim Nadleśnictwie Głęboki Bród.
15.04.2019 | Joanna Hołubowicz, Nadleśnictwo Głęboki Bród

Po raz kolejny, podczas prac leśnych zostały znalezione pociski. Tym razem w białostockim Nadleśnictwie Głęboki Bród.

Pociski artyleryjskie z okresu drugiej wojny światowej znaleziono w lasach leśnictwa Ostęp. Skorodowane niewybuchy zostały znalezione 11 kwietnia przez służbę leśną podczas prowadzenia prac gospodarczych. Leśnicy niezwłocznie powiadomili policję oraz zabezpieczyli teren.

Wezwany patrol saperski z Giżycka wykopał sześć niewybuchów, które wywieziono na poligon i tam zdetonowano. Na szczęście, trakcie przeprowadzania prac nikt nie ucierpiał.

W ubiegłym miesiącu w Nadleśnictwie Szczebra, także na terenie regionalnej dyrekcji w Białymstoku, znaleziono trzy pociski moździerzowe z czasów drugiej wojny światowej.  

Niestety, tego typu pocisków pochodzących z czasów wojennych jest w lasach całej Polski ciągle bardzo dużo. W lasach Nadleśnictwa Komańcza (RDLP w Krośnie) kilka dni temu, 5 kwietnia, znaleziono ok. 120 pocisków moździerzowych i artyleryjskich oraz ok. 60 pocisków karabinowych.

Wiosna to czas wzmożonego ruchu turystycznego w lesie. Należy pamiętać o zasadach bezpiecznego korzystania z lasu. W przypadku znalezienia niebezpiecznych „pamiątek z okresu wojny” trzeba niezwłocznie powiadomić miejscowe nadleśnictwo lub policję. Niewybuchy są bardzo niebezpieczne, dlatego nie należy takich przedmiotów dotykać.