Festyn z historią LP w tle

Po raz dziesiąty za sprawą gdańskich leśników sopocki Plac Kuracyjny pękał w szwach. Od lat Festyn Edukacyjny jest jedną z najpopularniejszych imprez sopockiego lata.
09.09.2014 | Jacek Leszewski, rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku

Po raz dziesiąty za sprawą gdańskich leśników sopocki Plac Kuracyjny pękał w szwach. Od lat Festyn Edukacyjny jest jedną z najpopularniejszych imprez sopockiego lata.

Wyjątkowa staranność przygotowania i umiejętnie dobrana tematyka ścieżki wiedzy leśnej powodują, że festyn stał się rozpoznawalną marką. - Jestem tu czwarty rok z rzędu i wciąż jest coraz lepiej – zapewnia pani Julia we wpisie do wyłożonej w punkcie informacyjnym księgi pamiątkowej. - Świetna impreza dla wszystkich, jednocząca pokolenia i wyzwalająca pozytywne emocje. Tak trzymać - zachęcają państwo B.R.

Odwiedzający festyn mieszkańcy Trójmiasta i liczni jeszcze o tej porze turyści, w ośmiu namiotowych przystankach dowiadywali się, co „w lesie piszczy” poczynając od nasiona aż po …… gotowy drewniany mini-dom budowany mozolnie przez najmłodszych uczestników imprezy.

Dla większości „mieszczuchów” samo spotkanie oko w oko z ptakiem drapieżnym było niezapomnianym przeżyciem. Było to możliwe dzięki obecności sokolników z Tucholi. Umundurowani strażnicy leśni, którzy także prezentowali samochód patrolowy, cierpliwie odpowiadali na pytania związane z zasadami korzystania z leśnych dobrodziejstw.

Jubileuszowym akcentem (obchody 90-lecia LP) tegorocznego festynu była ekspozycja starych fotografii, map i rycin udostępnionych przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Planszom towarzyszyły przywiezione z placówki muzealne eksponaty, a wśród nich m.in. dwuosobowa piła silnikowa z 1953 r. produkcji amerykańskiej firmy Mercury, przedwojenny numerator do znakowania pozyskanego drewna czy mundur leśnika z lat 30. ubiegłego wieku.

Gdańscy leśnicy do współudziału w festynie zaprosili swoich partnerów. Z własną ofertą edukacyjną i turystyczną zjawili się przedstawiciele Pomorskich Parków Krajobrazowych, Ligi Ochrony Przyrody oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska.

Niestrudzony w swoim ekodziele Bogdan Kwapisiewicz z Klubu Kierowcy Kulturalnego odzyskał ponad 40 zużytych opon. W zamian rozdał sadzonki drzew i krzewów dostarczonych przez leśników z Nadleśnictwa Kartuzy. Ci, którzy przyszli bez opon, ale do domu chcieli wrócić z sadzonką, mogli ją zakupić od leśników z Nadleśnictwa Kaliska. Co ciekawe, rośliny te zostały wyhodowane w najstarszym polskim leśnym ogrodzie dendrologicznym w Wirtach.

Nowością, a jednocześnie hitem imprezy, było stoisko Państwowej Inspekcji Sanitarnej, gdzie trudnej sztuki rozpoznawania grzybów uczył Marcin Wilga, pseudonim Borsuk, wybitny ekspert w tej dziedzinie.

Ci, dla których wycieczka leśną ścieżką wiedzy okazywała się zbyt wyczerpująca, mogli uzupełnić brakujące kalorie w „leśnych delikatesach”, czyli na stoiskach Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Osieczna. Po wyroby z leśnego runa od lat ustawiają się kolejki chętnych, którzy chcą uzupełnić domową spiżarnię przed zbliżającą się zimą.

Trzeci rok z rzędu festynowi towarzyszył namiot gdańskiej Fundacji Hospicyjnej. Wolontariusze w kamizelkach z napisem „Hospicjum to też życie” zbierali fundusze na pomoc najmniejszym pacjentom placówki. W tym roku udało się pobić rekord. Do puszek (jak wynika z pierwszych podliczeń) trafiło ponad 3 tys. zł.

Jak co roku również festynowa estrada tętniła życiem. Mieszanka rytmów i stylów była prawdziwą muzyczną ucztą. Myśliwskie - i nie tylko - melodie popłynęły z trąb i rogów zespołu „Hubertus” z Kwidzyna. Podobny repertuar zaprezentował Szkolny i Przedszkolny Chór z Bukowiny w gminie Cewice.

Młodzi wokaliści z gdańskiego Pałacu Młodzieży uraczyli słuchaczy wiązankami polskich i światowych przebojów. Natomiast w świat bałkańskiej i romskiej muzyki przeniósł widownie Tygiel Folk Banda, a Sergiej Kriuczkow ze swoją orkiestrą za wykonanie wiązanki szlagierów polskich, amerykańskich i   rosyjskich został nagrodzony przez kilkusetosobową publikę owacją na stojąco.

Jednak największym zaskoczeniem był występ M22, czyli zespołu leśników z Nadleśnictwa Strzebielino, którzy grają ciężkiego rocka.

Grubo po zaplanowanej wcześniej godzinie 18:00, leśnicy pożegnali się z przybyłymi gośćmi, którzy nie kryli swojego zadowolenia z uczestnictwa w tej edukacyjnej przygodzie i uznania dla włożonej w jej przygotowanie pracy.

Patronat medialny nad festynem objęły TVP Gdańsk, „Dziennik Bałtycki” i Radio Gdańsk, które przez pierwsze trzy godziny na żywo relacjonowało przebieg imprezy. Organizację festynu wsparł finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Imprezę zorganizowano we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych.