Dary lasu wyrosły w centrum Kielc

Na jeden dzień główny deptak Kielc zamienił się w las pełen grzybów. Leśnicy z RDLP w Radomiu oraz nadleśnictw LKP „Puszcza Świętokrzyska” 21 września zorganizowali drugą edycję „Darów Świętokrzyskich Lasów”.
26.09.2014 | Edyta Nowicka, RDLP w Radomiu

Na jeden dzień główny deptak Kielc zamienił się w las pełen grzybów. Leśnicy z RDLP w Radomiu oraz nadleśnictw LKP „Puszcza Świętokrzyska” 21 września zorganizowali drugą edycję „Darów Świętokrzyskich Lasów”.

Wczesnym rankiem mieszkańcy Kielc i okolic ruszyli na wielkie grzybobranie do świętokrzyskich lasów. Leśnicy z nadleśnictw: Daleszyce, Łagów i Zagnańsk zaprowadzili grzybiarzy w najlepsze grzybowiska. W grzybobraniu wzięło udział kilkaset osób. Tym razem świętokrzyskie lasy obfitowały w rydze.

Po grzybobraniu wielu grzybiarzy udało się na piknik przygotowany przez leśników na głównym deptaku Kielc – ulicy Sienkiewicza. Tu można było pochwalić się zbiorami oraz pokazać grzyby specjalistom z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Jej pracownicy przygotowali stoisko z grzybami jadalnymi i ich trującymi sobowtórami. Cieszyło się ono ogromnym zainteresowaniem.

Na scenie leśnicy przygotowali konkursy dotyczące grzybów. Wybrali królową grzybobrania. Została nią Elżbieta Tkacz z Łukowa (okolice Chęcin), która zebrała 2,7 kg grzybów, głównie rydzów. Po koronacji odebrała nagrody wręczone przez Rysia Dalesława, w tym specjalną – wspólną z Grzegorzem Russakiem fotografię przy kotle z potrawką.
Leśnicy na scenie przygotowali także konkurs na rozpoznawanie grzybów i innych darów lasów, w którym wystartowały całe rodziny. Ewa Szymańska, grzyboznawca z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach opowiedziała jak odróżnić grzyby jadalne od trujących.

W leśnym pikniku na ulicy Sienkiewicza wzięło udział ponad 6 tys. osób. Wielką atrakcją było wspólne gotowanie potrawki z dzika z grzybami. Mistrzem ceremonii był Grzegorz Russak, popularny kucharz i znawca kuchni myśliwskiej.

W tym czasie trwał jarmark artykułów z darów natury. Nie zabrakło niczego, co można znaleźć i co związane z lasem: były suszone grzyby, miody, przetwory z owoców leśnych, rękodzieło inspirowane lasem i produkty ekologiczne.

Na scenie wystąpiły dzieci z Gminnego Przedszkola w Cedzynie „Wesoła Gromadka".

Na deptaku leśnicy przygotowali prezentację Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska" pod hasłem: „Lasy Państwowe: wczoraj, dziś, jutro". Na stoisku „Lasy Państwowe: dziś” Michał Tkaczewski, podleśniczy leśnictwa Sojawa Nadleśnictwa Kielce pokazywał jak przybić płytkę do numerowania drewna i znak LP tzw. cechówkę. Czynność ta cieszyła się ogromną popularnością – wiele osób przybiło na drewniany krążek i zabrało do domu odświętną jubileuszową płytkę z logo jubieluszu 90-lecia LP.

To, co dawniej działo się w leśnictwie zaprezentowały nadleśnictwa Łagów i Zagnańsk – były dawne narzędzia, mapy i opowieści o tradycji w leśnictwie.

Na stoisku dotyczącym przyszłości przygotowanym przez nadleśnictwa Daleszyce i Skarżysko leśnicy pokazali m.in. prezentację pracy symulatora wielooperacyjnych maszyn leśnych. Było wielu chętnych, aby spróbować maszynowej ścinki, przerzynki i załadunku drewna dzięki najnowocześniejszemu symulatorowi i instruktorom firmy Forest Consulting Center - szkolącej operatorów maszyn typu harwester i forwarder.

U leśników można było także wygrać w konkursach i quizach sadzonki dębu.

Tłumnie odwiedzane były także stoiska wystawowe instytucji partnerskich przedsięwzięcia – Polskiego Związku Łowieckiego, Technikum Drzewnego w Garbatce-Letnisku, Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku i Tartaku „Olczyk”. Ogromną popularnością cieszyła się strefa dzieci przy stoisku Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach.
Przez całą imprezę trwały tu warsztaty plastyczne dla najmłodszych uczestników zabawy.

Niesamowitych przeżyć uczestnikom imprezy dostarczył pokaz sokolniczy przygotowany przez Radosława Sulczyńskiego, leśnika z Nadleśnictwa Przysucha, który wraz z przyjaciółmi zaprezentował ośem gatunków ptaków z rodzin: sokołowate, jastrzębiowate, płomykówkowate i puszczykowate.

Na zakończenie odbył się koncert „Muzyka lasem inspirowana” Capella Zamku Radzyńskiego – Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego. Koncertował również działający przy RDLP w Radomiu Zespół Sygnalistów Myśliwskich.