Dąb Wolności przy leśnej szkole w Goraju

Młodzież z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju wspólnie z pilskimi leśnikami posadziła dąb wolności. Podczas uroczystości uczniowie pierwszych klas złożyli ślubowanie i zostali przyjęci w poczet szkolnej społeczności.
25.09.2014 | Grażyna Wolska, rzecznik prasowy RDLP w Pile

Młodzież z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju wspólnie z pilskimi leśnikami posadziła dąb wolności. Podczas uroczystości uczniowie pierwszych klas złożyli ślubowanie i zostali przyjęci w poczet szkolnej społeczności.

Drzewo, 24 września, posadzono na dziedzińcu leśnej szkoły w Goraju.

- Dzieje historii zostały zapisane przez pokolenia leśników, którzy kładli zręby pod współczesne leśnictwo, solidne fundamenty ma także wolność naszego kraju. Z wydarzeń związanych z historią czerpiemy siłę. Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień, kiedy zostaliście pasowani na uczniów szkoły oraz sadziliście dąb wolności na długo pozostanie w waszej pamięci i będzie tym pierwszym fundamentem w rozpoczętej misji dbałości o polskie lasy – powiedział Ryszard Standio dyrektor RDLP w Pile, który nawiązał do rocznicowych dat – 25-lecia wolnej Polski i 90-lecia LP.

Odczytany został także list Bronisława Komorowskiego, który napisał m.in.: „Chcemy życzyć Rzeczypospolitej, żeby wzrastała i nabierała mocy tak jak te wspaniałe drzewa. By rozwijała się i sięgała wysoko budząc szacunek i podziw (…)”.

Na pamiątkę posadzenia dębu przygotowana została także kapsuła czasu, do której włożono m.in. kopię listu prezydenta, akt posadzenia dębu, listę uczestników uroczystości, aktualne wydanie lokalnej gazety oraz obowiązujące monety, a także gazetę, w której na pierwszej stronie znalazło się zdjęcie polskich siatkarzy i informacja o tym, że zdobyli mistrzostwo świata. Kapsuła została zakopana obok pamiątkowego dębu.

Dąb wolności sadzili wspólnie leśnicy, samorządowcy, starosta, wójtowie gmin, myśliwi oraz młodzież szkolna wraz z nauczycielami.

Prezydencka inicjatywa sadzenia Dębów Wolności odwołuje się do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928, kiedy to w celu upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło dęby, które przetrwały nierzadko do naszych czasów jako stuletni świadkowie tamtych wydarzeń.