Czaple siwe zapraszają na wizytę

Nadleśnictwo Dobrocin przygotowało kolejną niespodziankę dla internautów. Tym razem dzięki zainstalowanym na drzewach kamerom można na żywo podglądać gniazda czapli siwej.
28.06.2016 | Adam Pietrzak, rzecznik prasowy RDLP w Olsztynie

Nadleśnictwo Dobrocin przygotowało kolejną niespodziankę dla internautów. Tym razem dzięki zainstalowanym na drzewach kamerom można na żywo podglądać gniazda czapli siwej.

Leśnicy z Nadleśnictwa Dobrocin, które znajduje się na terenie RDLP w Olsztynie, właśnie uruchomili internetową transmisję z czaplińca, czyli kolonii lęgowej. To ptasie osiedle jest zlokalizowane  nad niewielkim jeziorem w tamtejszym nadleśnictwie. Kolonia składa się z około 100 gniazd. Nie jest to najliczniejsza, znana w Polsce, kolonia czapli. Ta największa liczy ponad 900 gniazd i znajduje się na terenie rezerwatu Kurowskie Błota, niedaleko Szczecina.

Osiedle z Nadleśnictwa Dobrocin pomału zaczyna tętnić życiem, jego mieszkańcy wracają z dalekiej podróży. Już za dwa – trzy tygodnie czaple przystępują do lęgu. Oboje rodzice będą wysiadywali jajka przez ok. 26 dni. Młode pozostaną w gnieździe przez dwa miesiące, a pierwsze próby latania podejmują, kiedy będą miały ok. osiem tygodni.

Zobacz, co słychać u czapli siwej

Transmisję można oglądać na stronach internetowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i Nadleśnictwa Dobrocin. Emisja z czaplińca to nie jedyna propozycja, którą przygotowali dla internatów leśnicy z Dobrocina. W poprzednich latach miłośnicy przyrody mogli obserwować życie codzienne pary bielików oraz puszczyków.

Od kilku sezonów uwagę internatów przykuwają również żubry z Nadleśnictwa Browsk oraz para rybołowów, RoSzponka i Szuwarek, z Nadleśnictwa Lipka.