„Lasy wokół miast” - wystawa towarzysząca COP19

15 listopada w Pałacu Kazimierzowskim na Uniwersytecie Warszawskim wystawę „Lasy wokół miast - piękno, przyjazny klimat, wypoczynek” zwiedzali goście specjalni. Ekspozycja jest wspólną inicjatywą Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem oraz Lasów Państwowych.
18.11.2013 | Eugeniusz Pudlis, Centrum Informacyjne LP

15 listopada w Pałacu Kazimierzowskim na Uniwersytecie Warszawskim wystawę „Lasy wokół miast - piękno, przyjazny klimat, wypoczynek” zwiedzali goście specjalni. Ekspozycja jest wspólną inicjatywą Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem oraz Lasów Państwowych.

Miejsce i czas zorganizowania tej wystawy nie są przypadkowe. W Warszawie trwają obrady Szczytu Klimatycznego COP19. Towarzyszyło mu m.in. Globalne Forum Krajobrazowe (Global Landscape Forum), na którym dyskutowano o lasach.

Ideę i cel przedsięwzięcia przedstawiła dr Anna Kalinowska, dyrektor Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym. Przypomniała, że cenna współpraca z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych owocuje organizacją kolejnej już wystawy.

Tym razem bohaterem ekspozycji są lasy wokół miast, gdyż ponad połowa Polaków to mieszkańcy miast. A wyzwaniem jest zapewnienie takiego rozwoju miejskiej przestrzeni, aby minimalizować niekorzystne wpływy funkcjonowania terenów zurbanizowanych na środowisko.

- Czyż można sobie w tym wyobrazić lepszego sprzymierzeńca niż lasy otaczające miasto? To one powodują, że mniej doskwierają skutki zmian klimatu, do płuc dociera więcej tlenu, oczy syci piękno przyrody, a zmęczone miejskim  tempem życia nerwy uspakaja spacer po leśnych ścieżkach - puentowała swoją wypowiedź dr Anna Kalinowska.

Na temat wystawy wypowiadali się również: Jerzy Pieszczykow - kanclerz UW, prof. Piotr Roniewicz z Wydziału Geologii UW, dr Witold Lenart - klimatolog z UW  i reprezentujący Lasy Państwowe: Sławomir Trzaskowski - zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz Jacek Zadura z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Ciekawą myśl przedstawił dr Witold Lenart. Jako specjalista od zmian klimatycznych stwierdził, że powierzchnia leśna, ze względu na bardzo niską zdolność odbijania promieni słonecznych, przyczynia się do wzrostu temperatury na naszym globie. Ale z drugiej strony szorstkość powierzchni leśnej łagodzi w znacznym stopniu objawy dynamicznych ruchów atmosfery.

Goście wystawy otrzymywali od Jacka Bożka, lidera Klub Gaja, pamiątkową kopertę z nasionkami sosny taborskiej.

Wystawa, którą można obejrzeć na UW, inauguruje projekt: „Miasto-idealne - miasto zrównoważone. Planowanie przestrzenne terenów zurbanizowanych i jego wpływ na ograniczenie skutków zmian klimatu”. Partnerami UCBŚ są Centrum Informacyjne LP, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Projektowi: „Miasto idealne - miasto zrównoważone”, realizowanemu pod patronatem Polskiego Komitetu UNESCO oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich, towarzyszyć będzie cykl wykładów, warsztaty dla samorządów oraz wydawnictwa. Przedsięwzięcie współfinansuje NFOSiGW.


Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem to ogólnouczelniana placówka, której celem jest m.in. generowanie i przekazywanie wiedzy o rozwiązaniach służących działaniom społecznym i gospodarczym w harmonii ze środowiskiem. Centrum stara się zainteresować tymi problemami zagadnieniem studentów i całą społeczność Uniwersytetu Warszawskiego i różnorodnych odbiorców spoza środowisk akademickich. Służą temu prowadzone już od ponad 20 lat w semestrze wiosennym serie wykładów „Wybrane zagadnienia z ochrony środowiska Rozwój zrównoważony w teorii i praktyce”, liczne publikacje a także, konferencje i wystawy.

Zobacz też: Zasadź dobry klimat z Klubem Gaja


Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 19) – globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej, odbywa się od 11 do 22 listopada w Warszawie. Weźmie w niej udział ok. 12 tys. gości, m.in. czołowi politycy, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, biznesu i nauki. Celem szczytu jest wypracowanie fundamentów pod nowe ogólnoświatowe porozumienie klimatyczne w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Po raz pierwszy w historii powinno ono objąć zobowiązaniami wszystkie strony konwencji klimatycznej (194 państwa). Ma być podpisane w 2015 r. w Paryżu (podczas COP 21) i obowiązywać od 2020 r.

COP 19 towarzyszy kilkadziesiąt imprez naukowych i kulturalnych, współorganizowanych m.in. przez Lasy Państwowe (Global Landscapes Forum, akcja „Zasadź dobry klimat”, inauguracja akcji „Choinki nadziei” w Warszawie i sadzenie lasu w Celestynowie pod Warszawą).