Fotoblog https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/fotoblog https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/fotoblog/@@download/image/KOS(Turdus merula)_C.Korkosz.jpg Fotoblog W lasach rozpoczął się jesienny sezon edukacyjny. Nauczyciele, samodzielnie lub przy wsparciu leśników, tłumaczą uczniom jak funkcjonuje las, jak leśnicy się nim opiekują. Las jest najlepiej wyposażoną pracownią przyrodniczą. W wielu miejscach trwa szacowanie i naprawianie szkód. Ucierpiały także budynki. Na zdjęciu wiata w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt, na którą runął potężny buk. Przerażone zwierzęta umknęły do lasu; miejmy nadzieję, że sobie poradzą. W lesie wysyp grzybów, a więc ciekawostka: pod powierzchnią równą przeciętnej stopie ludzkiej znajduje się około 200 km nitkowatej grzybni. Chrońmy grzyby, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania lasów. Po ostatnich silnych wiatrach, w lasach należy zachować szczególną ostrożność. W wielu nadleśnictwach, w trosce o bezpieczeństwo gości lasu, wprowadzono okresowe zakazy wstępu. Uszkodzone drzewostany są dużym zagrożeniem. Na górnej stronie blaszki liściowej lipy widoczne są spiczaste wyrośla. Powstają w wyniku nakłuwania liści przez roztocza – szpeciela lipowego. Jego ślina zawiera substancje powodujące powstawanie na liściach lipy galasów. Intensywnie pierzą się ptaki. To dobry czas aby zaobserwować różnorodność piór leżących na dnie lasu. Ptaki z nielicznymi wyjątkami zakończyły sezon lęgowy i rozpoczynają wędrówki jesienne. Niektóre odlatują już ku swym zimowiskom. Pojawiły się owoce jeżyny – są złożone z wielu pestkowców, zrośniętych ze sobą i z dnem kwiatowym. W pełni dojrzałe są czarne, z odcieniem granatowym lub fioletowym. Są bardzo smaczne, spożywane w stanie świeżym lub przetworzonym. Kwietne łąki można podziwiać podczas leśnych wędrówek. Szczyt kwitnienia już minął, lecz nadal urzekają róznorodnością. Optymistyczne jest to, że coraz częściej w takie miejsca zamieniane są przydomowe, a także miejskie trawniki. W podwarszawskich lasach (Nadleśnictwo Chojnów) jest miejsce, gdzie można podziwiać drzewostan pochodzenia naturalnego. W rezerwacie chroniony jest starodrzew z przewagą sosny, udziałem dębu szypułkowego i domieszką modrzewia. Niestety, wypadki w lesie się zdarzają. Aby zminimalizować zagrożenie, należy unikać spacerów podczas silnych wiatrów. Groźne są także burze; nie można stać pod drzewami i w pobliżu wysokich przedmiotów. Pioruny często w nie uderzają. Wakacje to okres wypraw do lasu, połączonych z obserwacjami, badaniami i … pieczeniem kiełbasek. Ważne jest, aby ogniska rozpalać w wyznaczonych miejscach i przestrzegać zakazów wstępu do lasu. 9 na 10 pożarów lasów wywołują ludzie! Ostatni tydzień przed wakacjami. W lasach dużo się dzieje – uczniowie uczą się, obserwują, doświadczają, badają. Po opadach deszczu szczególnymi obiektami są ślimaki. W lasach można spotkać m.in. ślimaki zaroślowe, winniczki, wstężyki. Poprzednia 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 34 Następna
W lasach rozpoczął się jesienny sezon edukacyjny. Nauczyciele, samodzielnie lub przy wsparciu leśników, tłumaczą uczniom jak funkcjonuje las, jak leśnicy się nim opiekują. Las jest najlepiej wyposażoną pracownią przyrodniczą.
W wielu miejscach trwa szacowanie i naprawianie szkód. Ucierpiały także budynki. Na zdjęciu wiata w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt, na którą runął potężny buk. Przerażone zwierzęta umknęły do lasu; miejmy nadzieję, że sobie poradzą.
W lesie wysyp grzybów, a więc ciekawostka: pod powierzchnią równą przeciętnej stopie ludzkiej znajduje się około 200 km nitkowatej grzybni. Chrońmy grzyby, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania lasów.
Po ostatnich silnych wiatrach, w lasach należy zachować szczególną ostrożność. W wielu nadleśnictwach, w trosce o bezpieczeństwo gości lasu, wprowadzono okresowe zakazy wstępu. Uszkodzone drzewostany są dużym zagrożeniem.
Na górnej stronie blaszki liściowej lipy widoczne są spiczaste wyrośla. Powstają w wyniku nakłuwania liści przez roztocza – szpeciela lipowego. Jego ślina zawiera substancje powodujące powstawanie na liściach lipy galasów.
Intensywnie pierzą się ptaki. To dobry czas aby zaobserwować różnorodność piór leżących na dnie lasu. Ptaki z nielicznymi wyjątkami zakończyły sezon lęgowy i rozpoczynają wędrówki jesienne. Niektóre odlatują już ku swym zimowiskom.
Pojawiły się owoce jeżyny – są złożone z wielu pestkowców, zrośniętych ze sobą i z dnem kwiatowym. W pełni dojrzałe są czarne, z odcieniem granatowym lub fioletowym. Są bardzo smaczne, spożywane w stanie świeżym lub przetworzonym.
Kwietne łąki można podziwiać podczas leśnych wędrówek. Szczyt kwitnienia już minął, lecz nadal urzekają róznorodnością. Optymistyczne jest to, że coraz częściej w takie miejsca zamieniane są przydomowe, a także miejskie trawniki.
W podwarszawskich lasach (Nadleśnictwo Chojnów) jest miejsce, gdzie można podziwiać drzewostan pochodzenia naturalnego. W rezerwacie chroniony jest starodrzew z przewagą sosny, udziałem dębu szypułkowego i domieszką modrzewia.
Niestety, wypadki w lesie się zdarzają. Aby zminimalizować zagrożenie, należy unikać spacerów podczas silnych wiatrów. Groźne są także burze; nie można stać pod drzewami i w pobliżu wysokich przedmiotów. Pioruny często w nie uderzają.
Wakacje to okres wypraw do lasu, połączonych z obserwacjami, badaniami i … pieczeniem kiełbasek. Ważne jest, aby ogniska rozpalać w wyznaczonych miejscach i przestrzegać zakazów wstępu do lasu. 9 na 10 pożarów lasów wywołują ludzie!
Ostatni tydzień przed wakacjami. W lasach dużo się dzieje – uczniowie uczą się, obserwują, doświadczają, badają. Po opadach deszczu szczególnymi obiektami są ślimaki. W lasach można spotkać m.in. ślimaki zaroślowe, winniczki, wstężyki.