W Gdańsku już można przytulić Polskę

Od czwartku, 11 lipca w Hevelianum w Gdańsku już jest otwarta wystawa „Przytul Polskę”. Po wakacjach ekspozycję będzie można obejrzeć w innych miastach Polski. Wstęp jest bezpłatny.
15.07.2019

Od czwartku, 11 lipca w Hevelianum w Gdańsku już jest otwarta wystawa „Przytul Polskę”. Po wakacjach ekspozycję będzie można obejrzeć w innych miastach Polski. Wstęp jest bezpłatny.

Dokąd powędruje wystawa:

Gdańsk, Hevelianum: 11 lipca - 31 sierpnia

Katowice, Młyńska 2: 5 września - 6 października

Warszawa, Centrum Praskie Koneser: 7 listopada - 8 grudnia

 

Wystawa „Przytul Polskę", jak wyjaśniają jej kuratorki, w przyjazny sposób podejmuje zagadnienia polskości, obywatelstwa czy wspólnoty. Poprzez ciekawe działania i zadania uczestnicy zapraszani są do rozmowy o ważnych sprawach.

- Polskość, kultura, język, postawa obywatelska - to sprawy, o których nie zawsze łatwo jest rozmawiać z dorosłymi, a co dopiero z dziećmi, dlatego skupiamy się na stworzeniu takiej przestrzeni, w której rodziny podczas wspólnej zabawy będą mogły zastanowić się nad tym tematem. Wystawa zachęca każdego do poszukiwania własnych odpowiedzi na ważne pytania - wyjaśniają autorki Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska z Mamy Projekt, które również tworzą serię NIEMAP.
W tym roku w ramach współpracy z Lasami Państwowymi powstały dwie NIEMAPY - Bieszczad oraz Puszczy Białowieskiej.

Centralnym punktem wystawy jest miejsce pełne poduch-przytulanek w kształcie Polski. Zwiedzający mogą też proponować własne zasady, jakie powinny panować w kraju albo zastanawiać się nad tym, czym jest patriotyzm przy gigantycznej książce „Kto ty jesteś?”, czy posłuchać jednego z polonezów Chopina. W dziale Kuchnia Polska można przejść przez deszcz pierogów, w Kąciku Kibica założyć okulary w kształcie buraków, czy zagrać w klasy z językowymi łamańcami.

Co ważne, rodziny mogą też odpocząć w leśnej strefie PrzytuLas, gdyż lasy zajmują niemal jedną trzecią powierzchni Polski, a nad prawie 80 proc. z nich pieczę sprawują Lasy Państwowe.

Również w tej strefie można przytulić się do leśnych zwierząt, popatrzeć na pięknie namalowany na tkaninie las oraz podziwiać realistycznie narysowane ptaki polskich lasów, które są rozwieszone nad głowami zwiedzających.

Gdy podróżując po Polsce, wstąpimy do lasu, prawie za każdym razem odwiedzamy las państwowy. Aby każdy w lesie znalazł to, czego mu w danej chwili potrzeba Lasy Państwowe godzą trzy funkcje lasu – przyrodniczą, gospodarczą i społeczną.

Leśnicy przypominają, że las jest otwarty o każdej porze roku, można w nim spacerować, bawić się, uprawiać sport, obserwować zwierzęta, zbierać jagody i grzyby. Las dostarcza też drewna, tak potrzebnego wszystkim na co dzień surowca.

Specjalnie dla gości wystawy, tych najmłodszych i nieco starszych, przyniesiono z lasu szyszki, patyczki i wszelkie materiały potrzebne do stworzenia leśnej układanki. Kolejną atrakcją jest także plansza, która ilustruje różne funkcje lasu, do każdej z nich trzeba dopasować odpowiedni rysunek.

Odwiedzających w dobry nastrój wprawiają piękne ilustracje Patriciji Bliuj-Stodulskiej oraz ciekawa aranżacja przestrzeni autorstwa studia projektowego Bro.Kat.