Szykują się inwestycje w Wilczym Szańcu

Zarządzany od dwóch lat przez Lasy Państwowe Wilczy Szaniec dynamicznie się zmienia. W tym roku leśnicy planują kolejne inwestycje.
04.03.2019 | Adam Pietrzak, rzecznik prasowy RDLP w Olsztynie

Zarządzany od dwóch lat przez Lasy Państwowe Wilczy Szaniec dynamicznie się zmienia. W tym roku leśnicy planują kolejne inwestycje.

Zaplanowane na bieżący rok prace remontowe w byłej wojennej kwaterze Adolfa Hitlera już się rozpoczęły. - Przebudujemy drogę publiczną i zbudujemy dodatkowy pas ruchu dla turystów wjeżdżających do ośrodka. Rozebrany zostanie stary pawilon kasowy, a w jego miejscu powstanie nowy z pomieszczeniami socjalnymi – opowiada Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo (RDLP w Olsztynie).

To oczywiście nie koniec zaplanowanych na ten rok inwestycji. Nadleśnictwo Srokowo, które administruje od dwóch lat Wilczym Szańcem, zapowiada budowę parkingu dla jednośladów. - Przewidujemy też prace bieżące i modernizacyjne w kilku historycznych schronach – dodaje Piotrowicz.

Dodatkowo kończą się prace projektowe i uzyskiwanie pozwoleń na budowę inwestycji planowanych na przyszłe lata. Chodzi m.in. o modernizację i rozbudowę budynku hotelowo-restauracyjnego, budowę pawilonu obsługi turystów, gdzie będą ulokowane biuro, sklep z wydawnictwami, informacja turystyczna, pomieszczenia socjalne dla turystów i przewodników, budowę pawilonu gastronomicznego, przebudowę parkingów dla samochodów osobowych i autokarów czy przebudowę pola biwakowego  z przystosowaniem dla kamperów.

Zostanie również przeprowadzona od dawna wyczekiwana modernizacja dwóch schronów, w których powstanie także wystawa muzealna oraz kino.

Przypomnijmy. Nadleśnictwo Srokowo odzyskało Wilczy Szaniec 4 kwietnia 2017 r. W 2012 r. nadleśnictwo zawarło 20-letnią umowę dzierżawy byłej wojennej kwatery Hitlera ze spółką Wilcze Gniazdo. W marcu 2015 r. leśnicy wypowiedzieli jednak tę umowę. Mieli trzy powody: spółka nie płaciła czynszu, nie dokonała zapisanych w umowie dzierżawy remontów i modernizacji obiektu, nie wywiązała się też z obowiązku współpracy z Ministerstwem Kultury, które chciało, aby na terenie kwatery powstała wystawa ostrzegające przez nazizmem.

Nadleśnictwo Srokowo złożyło do sądu wniosek nie tylko o zapłatę zaległego czynszu i karę za bezumowne korzystanie z Wilczego Szańca, ale także o wydanie nieruchomości. Na początku 2016 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że leśnicy zgodnie z prawem wypowiedzieli umowę dzierżawy. Po kolejnych odwołaniach od wyroku, w 2017 r. nadleśnictwo zdecydowało się na przeprowadzenie czynności komorniczych.

Zaledwie kilka miesięcy później, w grudniu 2017 r., leśnicy podsumowali sezon turystyczny. Okazało się, że od kwietnia obiekt odwiedziło 300 tys. osób, czyli średnio 2 tys. dziennie. A znany brytyjski dziennik „The Telegraph” wymienił Wilczy Szaniec wśród 25 najatrakcyjniejszych miejsc do zwiedzenia w tej części Europy Wschodniej.