Rysie dobrze się czują w zachodniopomorskich lasach

Rysie znalazły dogodne warunki do życia w zachodniopomorskich lasach. Te duże drapieżniki trafiły tam w ramach specjalnego projektu odtworzenia ich populacji w północno-zachodniej Polsce.
19.05.2020 | Jolanta Sojka, rzecznik prasowy RDLP w Szczecinie

Rysie znalazły dogodne warunki do życia w zachodniopomorskich lasach. Te duże drapieżniki trafiły tam w ramach specjalnego projektu odtworzenia ich populacji w północno-zachodniej Polsce.

Rysie  zostały wypuszczone na wolność do lasów szczecińskiego Nadleśnictwa Dobrzany w 2019 r. w ramach projektu „Powrót rysia w północno-zachodniej Polsce"

Celem tych działań jest odtworzenie licznej i samodzielnej populacji rysi na Pomorzu Zachodnim. Leśnicy zauważyli, że z dziewięciu rysi wypuszczonych na wolność, część znalazła w lasach nadleśnictwa dobre warunki, co widać na zdjęciach zrobionych w leśnictwach Kozia Góra i Lubino.

Tak dobre, że pojawiły się w tym roku młode osobniki. Jak mówi Kazimierz Pawłowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Dobrzany „lasy nadleśnictwa polubiły również  żubry, łosie i  wilki”. 

Ryś to największy kot europejski, w Polsce jest pod ochroną. Do bytowania potrzebuje rozległych obszarów leśnych, na mokradłach, bagnach i obszarach poprzecinanych rzekami i jeziorami, gdzie może odpocząć (jeden osobnik wymaga około 250 km2).

Dorosłe rysie to samotniki. Młode rodzą się na przełomie maja i czerwca, z matką pozostają aż do pełnej samodzielności. Pokarm rysia stanowią głównie sarny, jelenie, młodociane łosie, dziki ale także mniejsze ssaki:  zające, bobry, myszy oraz ptaki.

Projekt jest prowadzony przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wraz z partnerami od 2016 i współfinansowany ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W ramach tego samego projektu rysie zostały także wypuszczone w lasach na terenie regionalnych dyrekcji LP w Poznaniu i w Pile.