Przechowalnia nasion już gotowa

Uruchomienie regionalnej przechowalni nasion w Nadleśnictwie Daleszyce (RDLP w Radomiu) zbiegło się z rozpoczęciem tegorocznych zbiorów żołędzi i bukwi.
21.10.2016 | Tomasz Krawczyk, RDLP w Radomiu

Uruchomienie regionalnej przechowalni nasion w Nadleśnictwie Daleszyce (RDLP w Radomiu) zbiegło się z rozpoczęciem tegorocznych zbiorów żołędzi i bukwi.

Oddana do użytkowania przechowalnia jest ważnym elementem powstającego w Nadleśnictwie Daleszyce kompleksu nasienno-szkółkarskiego. W przyszłym roku zacznie tu funkcjonować również nowoczesna szkółka kontenerowa.

Wyhodowane w szkółce sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym, będą istotną częścią odnowienia lasu na terenie RDLP w Radomiu. Około połowa z nich (dęby i buki) wyrośnie z nasion przechowanych, a następnie fachowo przysposobionych do siewu w sąsiadującej ze szkółką nowoczesnej przechowalni. Jej możliwości znacznie przekraczają potrzeby przyszłej szkółki kontenerowej. W nowoczesnych komorach chłodniczych, w specjalnych beczkach i pojemnikach, można przechować aż 6 ton owoców buka i około 20 ton żołędzi. Dlatego znajdzie tu miejsce również część nasion przeznaczonych do siewu na klasycznych, gruntowych szkółkach nadleśnictw radomskiej dyrekcji LP.

- Rok nasienny zapowiadał się bardzo dobrze, szczególnie w odniesieniu do buka, ale wstępny opad pokazuje, że jest dużo pustych nasion buka. Natomiast żołędzie są często uszkodzone, głównie przez owady i grzyby – powiedział Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Radomiu.

W tym roku najwięcej nasion buka do regionalnej przechowalni w Daleszycach  dostarczą nadleśnictwa: Kielce, Suchedniów, Daleszyce, Zagnańsk, Skarżysko i Chmielnik (od 600 do 300 kg – łącznie 2,5 t). Co do dębu najwięcej pracy przed leśnikami ze Staszowa, Chmielnika, Pińczowa i Daleszyc. W planach mają zebranie 9,5 t. żołędzi (od 3500 do 1500 kg w zależności od nadleśnictwa).