Piękno polskiego lasu na wystawie w Templinie

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie razem ze Stowarzyszeniem Kunstverein Templin przygotowali w Galerii Nowego Ratusza w niemieckim Templinie, wystawę inspirowaną lasem.
20.11.2019 | Alicja Antonowicz, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie razem ze Stowarzyszeniem Kunstverein Templin przygotowali w Galerii Nowego Ratusza w niemieckim Templinie, wystawę inspirowaną lasem.

Przez najbliższe dwa miesiące goście tego miejsca będą mogli podziwiać prace polskich, niemieckich i holenderskich artystów powstałe podczas pięciu edycji „Inspiracji leśnych", czyli Międzynarodowego Pleneru Artystycznego, który odbywa się w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Wystawę tworzą nie tylko dzieła poplenerowe, ale też kilkadziesiąt posterów obrazujących proces twórczy.

– Ośrodek będący jednostką Lasów Państwowych od lat 80. minionego stulecia sprawuje mecenat nad twórczością inspirowaną lasem realizując między innymi wystawy, plenery, konkursy literackie i krasomówcze oraz wydając publikacje – mówił podczas wernisażu Benedykt Roźmiarek, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej.

Dodatkowe informacje oraz zdjęcia z wernisażu dostępne na Kunstverein Templin

Dziękując gościom za przybycie życzył, aby spojrzenie na las poprzez prace znajdujące się na wystawie oraz umieszczone w poplenerowym katalogu stało się dla nich źródłem niewyczerpanych inspiracji oraz zachętą do wizyty w tym pięknym miejscu Polski.

– Współpraca Ośrodka ze Stowarzyszeniem Kunstverein Templin ma już swoją historię, trwa od dwunastu lat i jest niezwykle cenna dla artystów, którzy w Gołuchowie znajdują nie tylko twórczą inspirację, ale też niezwykłą atmosferę – podkreślał Matthias Schilling, reprezentujący Kunstverein Templin.

Obydwaj panowie akcentowali znaczenie łączenia wiedzy i praktyki leśnej ze sztuką, która umożliwia pokazanie emocji związanych ze środowiskiem leśnym oraz sposoby jego interpretowania.

Stowarzyszenie Kunstverein Templin w Galerii Nowego Ratusza regularnie pokazuje prace artystów, jednak tym razem wernisaż wykroczył poza zakres prezentacji tylko i wyłącznie sztuki. Spotkanie było okazją do poznania gołuchowskiego ośrodka chroniącego dziedzictwo polskiego leśnictwa, będącego jednocześnie miejscem rozwijania wiedzy na temat lasu i leśnictwa wśród społeczeństwa.

Wystawa „Waldinspirationen I–V. 12 Jahre Kooperation Gołuchów – Templin” dostępna będzie do zwiedzania do połowy stycznia przyszłego roku.