Ochrona przez działanie. Ruszyły prace na torfowiskach

Na terenie radomskiego Nadleśnictwa Kielce trwają prace dotyczące ochrony torfowiska przejściowego. Wycinane są krzewy i podrosty drzew w tym rzadkim siedlisku.
30.12.2019 | Monika Karst, Nadleśnictwo Kielce

Na terenie radomskiego Nadleśnictwa Kielce trwają prace dotyczące ochrony torfowiska przejściowego. Wycinane są krzewy i podrosty drzew w tym rzadkim siedlisku.

Prace są prowadzone w ramach projektu ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Celem projektu jest poprawa stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, a w szczególności polepszenie lub przywrócenie właściwych warunków siedliskowych, zabezpieczenie ostoi występowania i miejsc rozrodu populacji zagrożonych gatunków oraz redukcja zagrożeń i ograniczenie rozprzestrzeniania się obcych gatunków inwazyjnych.

Zakres projektu obejmuje wykonywanie działań – najlepszych praktyk w ochronie gatunków i siedlisk, zgodnie z zapisami planów zadań ochronnych, planów ochrony oraz planów urządzenia lasu sporządzonych dla obszarów Natura 2000.

Nadleśnictwo Kielce zgłosiło do projektu dwa siedliska torfowiska przejściowe i trzęsawiska w leśnictwie Niewachlów oraz ciepłolubne dąbrowy w leśnictwie Podzamcze. Aktualnie trwają prace w obszarze Natura 2000 Dolina Bobrzy mające na celu ochronę czynną torfowisk.

Siedlisko przyrodnicze torfowiska przejściowe i trzęsawiska jest stosunkowo rzadkie, obejmuje torfowiska przejściowe zasilane wodami opadowymi, częściowo ze spływów powierzchniowych, wód podziemnych lub o spowolnionym przepływie. Są stale wysycone wodą, roślinność jest słabo zróżnicowana, najczęściej najlepiej rozwinięta jest warstwa mchów.

Niektóre ze zbiorowisk torfowisk przejściowych znoszą okresowe obniżenia poziomu wód gruntowych, jednak przesuszone torfowiska zwykle zarastają krzewami i drzewami, dlatego wymagają ochrony czynnej, czyli usunięcia krzewów i podrostów drzew. W przypadku niektórych obiektów wskazane jest sporadyczne koszenie.

Podjęte przez nadleśnictwo prace zostały podzielone na etapy. W pierwszym są usuwane drzewa i krzewy celem próby odtworzenia siedliska. Na pozostałej części siedliska prace polegają na ekstensywnym użytkowaniu kośnym raz do roku wraz z wyniesieniem uzyskanej biomasy poza siedlisko. Prace wykonywane są wyłącznie ręcznie i prowadzone w sposób ograniczający do minimum ryzyko zniszczenia siedlisk i gatunków będących przedmiotami ochrony. Na teren działań nie wolno wjeżdżać sprzętem mogącym pozostawiać głębokie koleiny, a materiału uzyskanego z prac nie wolno spalić ani pozostawić na działce.

Na terenie RDLP w Radomiu prace ochronne w ramach projektu realizują także nadleśnictwa Barycz, Chmielnik, Jędrzejów, Łagów, Pińczów, Ruda Maleniecka, Stąporków i Zwoleń. Dotyczą one ochrony torfowisk przejściowych, muraw kserotermicznych, zmiennowilgotnych łąk trzęślicowych, niżowych łąk użytkowanych ekstensywnie, ciepłolubnych dąbrów, borów chrobotkowych, obuwika pospolitego, żółwia błotnego, traszki grzebieniastej, przeplatki aurinia i modraszka telejusa. Projekt koordynowany jest przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.