Nowa strefa czeka na przylot lokatora

Na terenie szczecineckiego Nadleśnictwa Białogard powstała strefa ochrony dla orlika krzykliwego.
12.03.2020

Na terenie szczecineckiego Nadleśnictwa Białogard powstała strefa ochrony dla orlika krzykliwego.

Już w lipcu ubiegłego roku leśniczy tamtejszego leśnictwa Nosowo zauważył gniazdo na dorodnej topoli. Już po wielkości gniazda domyślił się, że należy ono do skrzydlatego drapieżnika. Rozpoznawanie gniazd ptaków nie jest łatwym zadaniem, a samego ptaka najłatwiej dostrzec na niebie podczas gorących letnich dni, jak szybuje wysoko z wyprostowanymi skrzydłami.

W lasach zarządzanych przez LP jest ponad 3200 stref ochronnych dla wybranych gatunków ptaków. Leśnicy są za nie szczególnie odpowiedzialni, ponieważ większość z nich znajduje się na gruntach zarządzanych przez LP. Wyznaczone strefy, nie tylko dla ptaków, w 2018 r. zajmowały ponad 150 tys. ha powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Po kilkudniowej obserwacji leśniczemu udało się ustalić, że gniazdo zasiedlone jest przez orlika krzykliwego (Clanga pomarina). Zauważył on również, że poza dorosłymi osobnikami jest tam także młody ptak.

Z dużej odległości, aby nie przepłoszyć ptaków, leśniczy wykonał zdjęcia gniazda oraz ptaków je zasiedlających.

Chcąc zapewnić jak najlepsze warunki bytowania orlikom, nadleśnictwo zwróciło się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie o utworzenie strefy ochrony. Na mocy decyzji wydanej w listopadzie 2019 r. na terenie leśnictwa Nosowo powstała nowa strefa ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania dla orlika krzykliwego.

Utworzenie strefy ochrony oznacza, że przez cały rok w promieniu do 100 m, a okresowo w promieniu do 500 m od gniazda nie można wykonywać prac z zakresu gospodarki leśnej. W Polskiej Czerwonej Księdze orlik krzykliwy jest określony jako gatunek wymagający szczególnej uwagi.

Z informacji zawartych w „Trendach liczebności ptaków w Polsce” wydanych przez Inspekcję Ochrony Środowiska, orlik krzykliwy najliczniej gniazduje we wschodnich Karpatach, na Lubelszczyźnie, Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. To właśnie przez Polskę przebiega zachodnia granica zasięgu jego naturalnego występowania. Gniazduje w lasach, preferując starsze drzewostany mieszane, wokół których położone są dobre tereny żerowiskowe. Ich głównym pokarmem głównie są gryzonie, czasami płazy, gady i drobne ptaki.

Orlik krzykliwy jest ptakiem o dość pokaźnych rozmiarach. Rozpiętość skrzydeł sięga nawet do 160 cm, a długość ciała do 65 cm. Jest on wyraźnie większy od najbardziej pospolitego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych występującego w Polsce, czyli myszołowa zwyczajnego.
W ubarwieniu orlika krzykliwego dominują różne odcienie brązu, od ciemnobrunatnych lotek i sterówek, poprzez jasnobrązowe upierzenie tułowia i pokryw skrzydłowych po żółtobrązowy wierzch głowy. Szpony i nasada dziobu są jaskrawożółte.