Nietoperze znalazły przyjaciół

Cały cykl wydarzeń złożył się na tegoroczną XII Noc Nietoperzy w Czarnorzekach na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce.
28.07.2017 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Cały cykl wydarzeń złożył się na tegoroczną XII Noc Nietoperzy w Czarnorzekach na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce.

Poprzedziło ją VI Międzynarodowe Sympozjum Obiekty sakralne w ochronie zwierząt", w trakcie którego prezentowano wyniki wieloletnich badań i działań służących praktycznej ochronie latających ssaków. Obiekty te stanowią bardzo ważne miejsce schronienia dla rzadkich gatunków zwierząt, m.in. nietoperzy oraz sów. Niestety obecność zwierząt w takich obiektach wiąże się z pewnymi niedogodnościami, dlatego zdarza się, że zwierzęta są eliminowane z tych budynków. 
Podczas sympazjum zostały pokazne i omówione przykłady „bezkonfliktowego" udostępniania poddaszy i piwnic rzadkim gatunkom zwierząt.

Zobacz odcinek Ocalony świat", pokazano w nim cykl życia tych jedynych latających ssaków

Sympozjum prowadził prof. Bronisław W. Wołoszyn, szef Centrum Informacji Chiropterologicznej PAN w Krakowie. W części popołudniowej, którą prowadził Stanisław Jucha, prezes oddziału podkarpackiego Stowarzyszenia Polska-Wschód, znalazły się prezentacje edukacyjne dla młodzieży i dzieci przygotowane przez prof. Bronisława Wołoszyna i Edwarda Marszałka z RDLP w Krośnie.

W domu ludowym w Czarnorzekach czynna była wystawa zdjęć z jaskiń oraz z letnich kolonii nietoperzy autorstwa m.in. Tomasza Mleczka ze Speleoklubu Beskidzkiego, prof. Wołoszyna i archiwum RDLP w Krośnie. Zebrani wpisywali się na pamiątkowych tablicach przyjaciół nietoperzy".

Wieczorem uczestnicy udali się do sztolni „Nad Czają”, gdzie odbyło się zamknięcie kraty broniącej wejścia do niej przez całą zimę, by nikt nie zakłócał spokoju nietoperzom hibernującym w skalnym chodniku. Spotkanie zakończyło się przy ognisku rozpalonym przez leśników z Nadleśnictwa Kołaczyce.

Wśród uczestników byli przedstawiciele władz samorządowych, młodzież szkolna, mieszkańcy okolicznych miejscowości, speleolodzy i leśnicy na czele z Markiem Mareckim, zastępcą dyrektora RDLP w Krośnie.

Patronat medialny sprawowali: Polskie Radio Rzeszów, Nowe Podkarpacie, Głos Lasu. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Gmina Korczyna, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie i Lasy Państwowe.