Młody rybołów otrzymał nadajnik [wideo]

Na terenie Nadleśnictwa Wałcz (RDLP w Pile) członkowie Komitetu Ochrony Orłów wspólnie z leśnikami zamontowali na młodym rybołowie nadajnik GPS. To pierwszy nadajnik zamontowany na rybołowie w Polsce.
01.09.2017

Na terenie Nadleśnictwa Wałcz (RDLP w Pile) członkowie Komitetu Ochrony Orłów wspólnie z leśnikami zamontowali na młodym rybołowie nadajnik GPS. To pierwszy nadajnik zamontowany na rybołowie w Polsce.

Akcja, połączona z obrączkowaniem rybołowa, jest elementem trwającego projektu ochrony tego gatunku prowadzonego przez Lasy Państwowe wspólnie z KOO.

Wspomniany projekt pt. „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce” współfinansowany jest przez Komisję Europejską w ramach Programu LIFE, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe oraz Komitet Ochrony Orłów.

 

Działania realizowane przez Lasy Państwowe we współpracy z ornitologami mają na celu ochronę jednego z najrzadszych gatunków ptaków drapieżnych w Polsce.  

Trasę migracji będzie można podglądać na stronie Lasów Państwowych.

Nadajnik umożliwi poznanie trasy wędrówek rybołowów w okresie zimowym. Przypuszczalnie, podobnie jak rybołowy ze Skandynawii czy Wielkiej Brytanii, rybołowy z Polski lecą w kierunku zachodniego wybrzeża Afryki.

Urządzenie umożliwi z dużą dokładnością śledzenie lotu i poznanie miejsca przebywania rybołowów. Co ciekawe, będzie można również obserwować podróż powrotną, która powinna nastąpić w marcu przyszłego roku.

Więcej o projekcie ochrony rybołowów

Rybołowy z zimowiska wracają w swoje rodzinne strony, zjawisko to nazywane jest filopatrią. Silne przywiązanie do rodzinnego gniazda umożliwia obserwowanie rybołowów w tych samych rejonach przez wiele lat.

Loggery to niewielkie urządzenia ważące 30 gram i zasilane energią słoneczną. Montowane są na ptakach przy pomocy specjalnych szelek, które nie ograniczają ruchu w trakcie lotu. Loggery GPS potrafią wysyłać informacje z bardzo dużą częstotliwością. Możliwy jest odczyt nie tylko miejsca na mapie, ale również wysokości nad ziemią oraz prędkości przemieszczania się.

Lasy Państwowe wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów planują założenie kolejnych urządzeń w przyszłym roku.

 rybołowy - logotypy 800.png