Leśna Noc Muzeów

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych znalazła się wśród 24 debiutantów tegorocznej edycji warszawskiej Nocy Muzeów. Ta noc, która w ciągu 15 lat zdobyła silną pozycję na mapie imprez kulturalnych stolicy przyciąga co roku tłumy odwiedzających.
22.05.2018 | Maria Rothert, DGLP

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych znalazła się wśród 24 debiutantów tegorocznej edycji warszawskiej Nocy Muzeów. Ta noc, która w ciągu 15 lat zdobyła silną pozycję na mapie imprez kulturalnych stolicy przyciąga co roku tłumy odwiedzających.

W tym roku Polska świętuje 100. rocznicę odzyskania Niepodległości,  dlatego też Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, jak i wiele placówek nawiązywała w programie do tego wydarzenia.

Uczestnicy leśnej Nocy Muzeów w Izbie Pamięci mogli obejrzeć i dowiedzieć się o zgromadzonych w sali dawnych przyrządach i atrybutach używanych przez leśników, poczcie dyrektorów generalnych i rodzajach dystynkcji służbowych obowiązujących w Lasach Państwowych. Goście mogli zobaczyć również jak niegdyś wyglądała kancelaria leśniczego.

Jednym z punktów było także spotkanie z dwoma pasjonatami historii leśnictwa -  Markiem Nowakiem z Nadleśnictwa Międzychód oraz Andrzejem Antowskim z Nadleśnictwa Jarocin. Poprzez opowieść o zmianach leśnego munduru przybliżyli zgromadzonym historię Lasów Państwowych. Niezwykłe wrażenie na uczestnikach robiły historyczne mundury, w które byli ubrani prelegenci. Andrzej Antowski miał na sobie mundur leśniczego lasów prywatnych, a Marek Nowak mundur leśniczego.

Opowieść dopełniła demonstracja mundurów z kolekcji prywatnej prelegentów, wśród nich znalazły się mundur partyzanta i nadleśniczego z lat 30.  XX w., mundur administracji leśnej (1919 r.) oraz gajowego w czterech odsłonach, czyli według wzoru z lat 30. XX w. oraz z 1946, 1959 i 1978.

Słuchacze mogli również wysłuchać płk Zbigniewa Zielińskiego, leśnika oraz komendanta krajowego Leśnej Komisji Kombatanckiej, który opowiadał o niezwykle pasjonującej historii życia związanej z walką o ojczyznę.

Tuż przed Izbą Pamięci, specjalnie na Noc Muzeów zaaranżowano las, całość została podkreślona iluminacją świetlną i dźwiękami przyrody w tle. Podążając do Izby Pamięci goście podziwiali wystawę fotografii przyrodniczej.

To nie była jedyna atrakcja tej leśnej Nocy Muzeów. Zwiedzający mogli również obejrzeć serię filmów w tym „10 faktów o…”. Następnie Szymon Wojtyszyn z podwarszawskiego Nadleśnictwa Celestynów opowiadał zgromadzonym o zawodzie leśnika, zadaniach i wyzwaniach leśnictwa.    

Pierwsza Noc Muzeów w budynku dyrekcji Lasów Państwowych wzbudziła duże zainteresowanie, dlatego zwiedzających trzeba było podzielić na trzy grupy.