Żubry już dojechały do Bułgarii

Sześć żubrów odłowionych na terenie Nadleśnictwa Lutowiska (RDLP w Krośnie) już dojechało do nowej zagrody niedaleko miejscowości Ostrovo w Bułgarii.
16.04.2018

Sześć żubrów odłowionych na terenie Nadleśnictwa Lutowiska (RDLP w Krośnie) już dojechało do nowej zagrody niedaleko miejscowości Ostrovo w Bułgarii.

Żubry z Polski do półotwartej zagrody w Bułgarii wyjechały dwa dni temu. Z polskiego stada wybrano dwa byki i cztery krowy w różnym wieku, zwierzęta zasilą tamtejszą populację.

Nie po raz pierwszy polskie żubry trafiły do Bułgarii. Już w  1961 r.  przewieziono z Polski dwie samice i dwa samce z Niepołomic. Do 1974 r. prowadzono tam ewidencję urodzeń, jednak potem kontakt z Księgą nie był utrzymywany. Stado wróciło do ewidencji Księgi jako hodowla półwolna w 2012 r. Obecnie żyje tam 32 żubry, do których dołączy teraz bieszczadzka szóstka.Odłowione w Nadleśnictwie Lutowiska osobniki pochodzą z dzikiego stada bytującego w dolinie Sanu pod Otrytem. Nie były wcześniej odławiane ani oznakowane, nie mają też numerów w książce rodowodowej ani imion.

 Więcej o projekcie „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”


Bułgaria to kolejny kraj do którego w ostatnim czasie trafiły żubry z Polski. W grudniu ubiegłego roku do Hiszpanii trafiło osiem osobników z hodowli w śląskich i małopolskich nadleśnictwach.

Rozbudowywanie polskiej i europejskiej populacji żubrów jest ważnym elementem realizowanego od początku 2017 r. projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, realizowanego ze środków funduszu leśnego przy współpracy z naukowcami ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz ze  Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów.