Głuszce z Leżajska mają wygodniej

Zakończono inwestycje w Ośrodku Hodowli Głuszca w krośnieńskim Nadleśnictwie Leżajsk. Teraz znacząco poprawiły się warunki hodowli tego chronionego kuraka. Tylko w latach 2013-2019 na wolność trafiły 203 ptaki wyhodowane w leśnej wolierze.
08.01.2020 | Mariusz Rydzik, Nadleśnictwo Leżajsk

Zakończono inwestycje w Ośrodku Hodowli Głuszca w krośnieńskim Nadleśnictwie Leżajsk. Teraz znacząco poprawiły się warunki hodowli tego chronionego kuraka. Tylko w latach 2013-2019 na wolność trafiły 203 ptaki wyhodowane w leśnej wolierze.

Rozbudowę ośrodka rozpoczęto w 2011 r. – wzniesiono wtedy trzy duże, zadaszone boksy w części wschodniej. W 2012 r.  zbudowano nową odchowalnię dla piskląt i trzy boksy w centralnej części. Odchowalnia została wyposażona w skrzynie do odchowu młodych piskląt, które posiadają płyty grzewcze. Następnie przebudowano ujęcie wody oraz zamontowano urządzenie do jej dezynfekcji.

Misja „Głuszec”. O restytucji głuszca w „Echach Leśnych”

W 2013 r.  wykonano drogę dojazdową do boksów, remont zadaszenia dwóch boksów w północnej części hodowli, zamontowano bramę wjazdową do wolier w południowej części hodowli, zainstalowano system monitoringu w wolierach.

W 2017 r. wybudowano nowe dwa obiekty do hodowli głuszców, pierwszy składa się z sześciu boksów, każdy o pow. 35 m2, oraz sześć boksów  o pow. 8 m2 z przeznaczeniem dla kogutów na okres lęgowy kur.

Drugi obiekt składa się z dwóch boksów, każdy o powierzchni 50 m2, obiekty w większości mają prześwietlone dachy, tak aby zapewnić ptakom najlepsze  warunki  świetlne.

Obecnie infrastruktura hodowli składa się z dwóch odchowalni dla pisklaków, 14 osiatkowanych wybiegów, 24 zadaszonych boksów.

Taka baza umożliwia przetrzymywanie do 50 dorosłych osobników i coroczne wychowywanie ok. 100 młodych.

W 2019 r. ukończono budowę kolejnego obiektu. Stanowi on zaplecze dla hodowli i zapewnia sterylne przygotowywanie pokarmów, pomieszczenia dla pracowników w celu utrzymania wysokich standardów zoohigieny, możliwość nadzorowania i obsługi hodowli przez całą dobę w okresie lęgów.

Budynek również pełni rolę edukacyjną; przez lustra weneckie w  specjalnej sali można obserwować ptaki na wybiegach. Obecnie w hodowli znajduje się 19 kur i 12 kogutów, w tym siedem ptaków pochodzi z Lasów Janowskich, a więc ma geny miejscowej populacji. To dwa dorosłe ptaki - kura i kogut, a pięć młodych wykluło się w 2019 r.

Łącznie w latach 2011 – 2019 do środowiska leśnego wsiedlono 203 ptaków z hodowli. Głuszce trafiły do  nadleśnictw Ruszów, Głęboki Bród, Janów Lubelski i Biłgoraj.