Eugeniusz Bocio pracuje dla łódzkich leśników

Łódź wzbogaciła się o nową atrakcję. Właśnie utworzono tam Aleję Leśnych Gwiazd. Jako pierwszy swój ślad odcisnął Eugeniusz Bocio.
28.07.2017 | Hanna Bednarek-Kolasińska, rzecznik prasowy RDLP w Łodzi

Łódź wzbogaciła się o nową atrakcję. Właśnie utworzono tam Aleję Leśnych Gwiazd. Jako pierwszy swój ślad odcisnął Eugeniusz Bocio.

#ŁódźHollyWoods to nowa kampania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Jej elementem jest utworzenie Alei Leśnych Gwiazd. Ten leśny bulwar sławy powstał w sąsiedztwie słynnej Alei Gwiazd filmowych przy ul. Piotrkowskiej, w Pasażu Rubinsteina.

Swoje tropy w leśnej promenadzie już odcisnęli Eugeniusz Bocio, Meryl Spryt, Alwin Wiewiór K., Sowi Marsow, Sigourney Beaver, Mel Dzikson, Wilk w Woods Street, Mieczysław Frogg, Antoni Hop’kins Jr. i Richard Deer.

Ale to, jacy mieszkańcy łódzkich lasów kryją się za pseudonimami artystycznymi, muszą już rozszyfrować łodzianie i turyści. Eko-aleja została wykonana w technice milk graffiti. Komunikaty zostały umieszczane przy pomocy barwnika ze specjalnie przygotowanej organicznej, biodegradowalnej i całkowicie bezpiecznej dla środowiska mieszanki na bazie mleka w proszku i wody oraz naturalnych pigmentów.

W kampanii #ŁódźHollyWoods żartobliwie nawiązano do filmowej tradycji Łodzi, bowiem jednym z jej elementów jest transmisja z gniazda bociana czarnego, którą można oglądać na stronie lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne. Transmisja to wspólny projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Komitetu Ochrony Orłów.

Transmisja z gniazda krewniaka poczciwego, białego boćka jest pionierskąw Polsce i jedną z niewielu tego rodzaju w Europie. Osłonę naukową projektu prowadziprof. dr hab. Piotr Zieliński z  Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt powstał dzięki finansowemu wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

- Chcemy ustalić m.in. jak wygląda proces tworzenia się pary lęgowej, udział samca i samicy w wysiadywaniu jaj, stopień przywiązania bocianów do konkretnych gniazd, skąd samica wie, ile jaj może złożyć w danym sezonie, jak przebiega wzrost piskląt. To tylko niektóre informacje, jakie mamy nadzieję zebrać dzięki obserwacji bocianiego gniazda – mówił prof. dr hab. Piotr Zieliński, podczas konferencji inaugurującej kampanię #ŁódźHollyWoods.

W przeciwieństwie do swojego krewniaka, bociana białego, bocian czarny rzadko pokazuje się ludziom. O biologii jego okresu lęgowego także wiadomo niewiele, tymczasem poznanie biologii gatunku jest kluczowe dla odbudowy stanu populacji. Lasy Państwowe wzięły na siebie trud i niemałe koszty chronienia tego gatunku.

Pierwsza w Polsce obserwacja bociana czarnego to nie jedyne novum podczas kampanii #ŁódźHollyWoods. Kamery i urządzenia transmisyjne są zasilane przez panele fotowoltaiczne. - W samym sercu lasu potrzebne okazało się zasilanie do kamer i całego osprzętu, dostęp do internetu i odpowiedni zasięg. Każdy element rozwiązania był projektowany pod konkretne zapotrzebowanie. Testowaliśmy wiele różnych konfiguracji, dziś możemy już cieszyć się wynikami czteromiesięcznej pracy – opowiada o kulisach opiekun techniczny projektu, Michał Strawiak.

Eugeniusz Bocio intryguje nie tylko naukowców, zarówno bocian czarny, jak i pozostali mieszkańcy łódzkich lasów, są obiektem zainteresowania najmłodszych łodzian. Przedszkolaki wykonały prace w konwencji fotosów filmowych z wizerunkiem bociana. Wystawa uświetniła konferencję prasową, będzie także dostępna dla oglądających w kawiarni rodzinnej Tubajka w Łodzi. Podczas odsłonięcia Alei Leśnych Gwiazd dzieci z entuzjazmem porównywały wielkość swoich stóp i dłoni z tropami leśnych zwierząt.

Kolejne emocje czekają je już niebawem – wyklute kilkanaście dni temu (białe!) bocianie pisklęta pozostają wciąż bez imion, konkurs na filmowe pseudonimy startuje już niebawem na fanpage’u kampanii (facebook.com/LasyPanstwoweLodz/).

Nie po raz pierwszy łódzka dyrekcja Lasów Państwowych prowadzi ciekawą kampanię promocyjną. W ubiegłym roku ściany łódzkich kamienic ozdobiły murale z mchu.

Ambasadorami akcji „Zielone Ślady Natury” byli przedstawiciele leśnej fauny, których można spotkać na terenie łódzkich lasów. Na ścianach kamienic znalazły się sylwetki lisa, bobra, wilka, jelenia, sarny, bażanta, łosia, bielika, zająca i dzika. Za ubiegłoroczną kampanię Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi otrzymała statuetkę w konkursie „Złote Spinacze 2015” (w kategorii „PR miejsca, miasta lub regionu”).