Choinka jako symbol nadziei

W ramach 11. edycji ogólnopolskiej akcji „Choinki Nadziei" młodzież jednego z katowickich gimnazjów przygotowała dla seniorów przedstawienie „Jasełka po śląsku".
28.07.2017 | Magdalena Grajner, RDLP w Katowicach

W ramach 11. edycji ogólnopolskiej akcji „Choinki Nadziei" młodzież jednego z katowickich gimnazjów przygotowała dla seniorów przedstawienie „Jasełka po śląsku".

- Jestem pod wrażeniem jak oni pięknie mówią po śląsku i jak dużo pracy włożyli w swoje przedstawienie. Należy uczyć młodych naszej gwary i pielęgnować tradycje, bo odejdą w zapomnienie, tak jak my - powiedział jeden z pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej Zacisze po występie uczniów Gimnazjum nr 21.

Katowiccy leśnicy są zaangażowani w akcję od początku jej istnienia. Co roku wraz z młodzieżą i dziećmi odwiedzają domy pomocy społecznej, ofiarując ich podopiecznym jeden z najpiękniejszych symboli Bożego Narodzenia – wigilijne drzewko. - To wszystko po to, aby stworzyć w takich miejscach prawdziwą magię świąt - wyjaśnia Sławomir Forystek z Nadleśnictwa Katowice.

Święta Bożego Narodzenia to okres niezwykły. To czas radości, miłości, czas spędzony wspólnie z najbliższymi. Niestety są ludzie, zwłaszcza osoby starsze, dla których święta oznaczają samotność, ból i poczucie odrzucenia. Nazwa akcji ma wymiar symboliczny. Choinki dostarczają leśnicy z lokalnego nadleśnictwa, a nadzieję na lepsze jutro przynosi młodzież. Akcja Choinki Nadziei, której inicjatorem jest Fundacja Ekologiczna ARKA,  łączy pokolenia. Tych młodszych uczy empatii, wrażliwości i szacunku dla starszych. Seniorom sprawia radość, rozbudza wspomnienia i przywraca wiarę w ludzi.