Młodzież dopisała na Ekologicznym Forum [WIDEO]

Pierwsze Ekologiczne Forum Młodzieży zostało zorganizowane przez Lasy Państwowe na terenie Puszczy Białowieskiej. Spotkanie, w które były także zaangażowane organizacje współpracujące z LP, trwało od 9 do 11 czerwca.
12.06.2017 | Mara Bielecka, RDLP w Białymstoku

Pierwsze Ekologiczne Forum Młodzieży zostało zorganizowane przez Lasy Państwowe na terenie Puszczy Białowieskiej. Spotkanie, w które były także zaangażowane organizacje współpracujące z LP, trwało od 9 do 11 czerwca.

Uczestnikami forum byli uczniowie techników leśnych z całej polski, klas mundurowych okolicznych liceów ogólnokształcących oraz Skauci Europy. Łącznie w tym wydarzeniu uczestniczyło pół tysiąca osób.

Wśród zgromadzonych byli obecni przedstawiciele organizacji ekologicznych m.in. Ligii Ochrony Przyrody. Z zaproszenia nie skorzystali natomiast członkowie Greenpeace, Fundacji Dzika Polska i Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, pomimo swojej obecności w Puszczy.

Na rozpoczęciu pierwszego Ekologicznego Forum Młodzieży był obecny Jan Szyszko, minister środowiska, który objął całe wydarzenie patronatem honorowym. W spotkaniu uczestniczyli również Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska.

Drugi dzień przeznaczono na zajęcia terenowe w Puszczy Białowieskiej. Leśnicy z puszczańskich nadleśnictw przygotowali pięć tras pokazujących przekrój drzewostanów, dodatkowo jedna z nich była trasą kajakową. Kolejny szlak został wyznaczony przez Straż Graniczną, która oprowadziła młodzież po przejściu granicznym dla pieszych w Białowieży. Uczestnicy forum mieli okazję poruszać się wzdłuż pasa granicznego całej Unii Europejskiej! Młodzież mogła także obserwować podczas pracy pograniczników patrolu pieszego i patrolu z psem tropiącym.

 

Po części terenowej, w amfiteatrze w Hajnówce zorganizowano spotkanie młodzieży z prof. Jackiem Hiliszczańskim, entomologiem, który opowiedział o gradacji kornika drukarza i jej skutkach dla Puszczy, odczytał także postulaty tych młodych ludzi dotyczące obecnej sytuacji w puszczy.

Za konieczne uznano walkę z kornikiem drukarzem i usuwanie drzew trocinkowych, dokładniejsze informowanie i edukowanie społeczeństwa. Uczestnicy forum podkreślili, że według nich najlepszą formą ochrony jest ochrona czynna obszaru  Puszczy Białowieskiej.

Prelegentami, oprócz prof. Jacka Hiliszczańskiego, byli także dr inż. Rafał Paluch, kierownik IBL w Białowieży, dr Rafał Zapłata, archeolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ojciec Stanisław Jaromi i ks. Wiktor Ojrzyński. Dr Zapłata omówił wyniki badań na terenie puszczy, podczas których odkryto i zinwentaryzowano kolejne ślady obecności ludzi na terenie Puszczy Białowieskiej.

Na koniec spotkania na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej Jagiellońskie zorganizowano bieg z przeszkodami „Tropem Żubra”. Statuetkę żubra, za zajęcie pierwszego miejsca, wręczał Andrzej Konieczny. Jednak każdy, kto dobiegł do mety mógł czuć się zwycięzcą, ponieważ trasa była trudna.

Młodzi uczestnicy posadzili pamiątkowe cisy benedyktyńskie, zastępując drzewa, które umarły zaatakowane przez kornika drukarza.