XXII Święto Polskiej Niezapominajki

Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu zapraszają na XXII Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia.

Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu zapraszają na XXII Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia.

Lasy Państwowe podczas cyklicznej imprezy, organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom będą promować zrównoważoną gospodarkę leśną, w szczególności funkcje ekologiczne i społeczne lasów.

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują w tym dniu: rajdy rowerowe, nordic walking oraz warsztaty, zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami o tematyce leśnej i występami artystów oraz pokazami rękodzieła.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich, sokolników oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy oraz warsztaty edukacyjne nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule, Ligi Ochrony Przyrody, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Kozienickiego Parku Krajobrazowego im. Prof. Ryszarda Zaręby, Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Obecny będzie również Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego z Garbatki-Letnisko oraz Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku wraz z grupą sygnalistów i sokolników.

Leśnicy prezentować będą też działania w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych – wystawią samochód elektryczny RDLP w Radomiu zakupiony w ramach projektu Las energii.

Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rowerami przyjechać na Święto Polskiej Niezapominajki do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku w ramach Jazdy z Miasta!

W imprezie udział wezmą mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele ogólnokrajowych i lokalnych władz, leśnicy, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, lokalni twórcy.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół TARAKA.

Atrakcjami muzycznymi będą też koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych Technikum Leśnego w Tucholi oraz koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Szczegółowy plan Święta Polskiej Niezapominajki: 

10.40 – 11.00 złożenie kwiatów w Ośrodku przed tablicą poświęconą pamięci red. Andrzeja Zalewskiego;

11.00 – 15.00 Piknik leśny (teren Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni Letnisku);

Scena:

 • 00 – 11.15 uroczyste otwarcie XXII edycji Święta Polskiej Niezapominajki;
 • 15 – 11.30 koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku;
 • 30 – 11.45 występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka” w Radomiu;
 • 45 – 12.00 występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku;
 • 00 – 12.15 występ dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 „Lipowy zakątek” w Pionkach;
 • 15 – 12.30 występ dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Świętokrzyskich Partyzantów AK w Wielkiej Wsi;
 • 30 – 12.45 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Słupicy;
 • 45 – 13.00 występ dzieci ze Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisku;
 • 00 – 13.15 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Jaroszkach;
 • 15 – 14.00 koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych Technikum Leśnego w Tucholi;
 • 00 – 15.00 występ gwiazdy – zespół TARAKA.

 

Na małej scenie na uroczysku „Darz bór” zaprezentują się:

 • Klub Seniora „Ale babki” z Jedlni-Letniska;
 • Prezentacja kół gospodyń wiejskich: „Siczkowianki” i „Marianianki”.

 

Informacje organizatorów dotyczące przejazdu rowerowego w ramach akcji „Jazda z miasta!":

 • Spotykamy się o godz. 10, przed budynkiem dawnej NOT przy ul. Krukowskiego gdzie obecnie siedzibę ma redakcja Echa Dnia;
 • 15 ruszamy. Pojedziemy ulicami: Kelles-Krauza, Malczewskiego, Warszawską, Kusocińskiego, Żwirki i Wigury, 11 Listopada, Struga, Kozienicką i Potkańskiego do Dąbrowy Kozłowskiej. Następnie przez Kozłowskie Komorniki dotrzemy niemal do samej leśniczówki w Siczkach. Przy niej zwrot w lewo, w szeroką wygodną szutrówkę, za kilkaset metrów w prawo i znów w lewo. W ten sposób dojedziemy do zielonego szlaku pieszego, którym doprowadzi nas do ośrodka edukacyjnego w Jedlni-Letnisku;
 • W ośrodku jak zwykle ognisko i upominki od sponsorów – Salonu Rowerowego Rodex i Radia Radom. Ogniskowe przysmaki funduje firma Wiejskie Wędliny Drużdżel;
 • Powrót z imprezy we własnym zakresie;
 • Formularz zgłoszeniowy dla uczestników: https://radioradom.pl/jazdazmiasta/, https://rodex.net.pl/jazda-z-miasta/. Odsyłacz znajduje się też na stronie www Echa Dnia.

Patronat medialny nad Świętem Polskiej Niezapominajki objął Program 1 Polskiego Radia. Przebieg uroczystości relacjonowany będzie przez Macieja Waleckiego, reportera Programu 1 Polskiego Radia w audycjach: „Czas pogody” (po godz. 10.00 i po godz. 11.00) oraz „Niedziela z Jedynką” między godz. 12.00-14.00.

Więcej informacji: https://www.polskieradio.pl/7/1579/Artykul/2955711,Swieto-Polskiej-Niezapominajki-w-Programie-1

W Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku im. red. Andrzeja Zalewskiego można będzie także oglądać wystawę „Nie zapomnij Niezapominajki. Święto Polskiej Niezapominajki na kartach leśnej historii”: https://www.radom.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wystawa-nie-zapomnij-niezapominajki-

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić majowy dzień z leśnikami!

Miejsce:

Nadleśnictwo Radom - Leśny Ośrodek Edukacyjny im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku

 

Termin:

14 maja, godz. 10.40 – 16.00

Ważne komunikaty dotyczące bezpłatnego transportu z Radomia do ośrodka:

Nadleśnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku zapewnia bezpłatny przewóz uczestników Święta Polskiej Niezapominajki w dniu 14 maja 2023 r.

Odjazd z Radomia:

 • przystanek na ul. Struga (przy Galerii Słonecznej) w godz. 10.30 11.00 11.30;
 • drugi przystanek na os. Gołębiów (za stacją paliw Orlen).

Powrót z ośrodka w Jedlni-Letnisku w godz. 14.30, 15.00, 15.30.

Busy będą miały z przodu plakat Święta Polskiej Niezapominajki.

 

Osoby do kontaktu:

Bernarda Zegarek – LOE w Jedlni - Letnisku

e-mail: bernarda.zegarek@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 322 10 11, tel. kom. 534 520 101

 

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu

e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388

plakat Niezapominajka 680x475mm 2023 B.jpg